Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2019 > Srpen


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Na Vysočině se koná třídenní Veletrh muzeí České republiky

Na Vysočině se koná třídenní Veletrh muzeí České republiky
Ve středu 24. května byl v prostorách třebíčského zámku zahájen Veletrh muzeí České republiky, jehož tradičním pořadatelem je Muzeum Vysočiny Třebíč, příspěvková organizace zřizovaná Krajem Vysočina. Letos navíc ve spolupráci s ekocentrem Chaloupky, protože téma 22. ročníku veletrhu zní Muzeum a příroda. „Poprvé za celou existenci veletrhu se jedná o přírodovědné téma, ačkoliv jsme o něm uvažovali již delší dobu. Z obavy nad menší účastí odborných pracovníků, kteří se v tomto ročním období pohybují především v terénu, jsme ho však nikdy dříve nevolili. Až letos. Proto nás velmi mile překvapilo, že kapacita veletrhu byla obratem naplněna,“ uvedl při zahájení Jaroslav Martínek, ředitel třebíčského muzea.
 

 
 

V průběhu prvního veletržního dne, který byl pojat jako přednáškový, zaznělo více než dvanáct zajímavých příspěvků dotýkajících se přírodovědné tématiky a muzejní činnosti. Mezi nimi byla i pro laiky srozumitelná prezentace Martina Tejkala a Petra Nováka z Krajského úřadu Kraje Vysočina s názvem Geografický informační systém a jeho využití, která se setkala se zájmem všech přítomných, stejně jako edukační programy, které jsou v poslední době stále více populární. Zazněly zde odpovědi na otázky: Jaká by měla být expozice pro dnešní generaci? Existuje správný koncept expozice? Co lze pomocí GIS vytvořit? Proč GIS? a další. V podvečerních hodinách připravili pracovníci třebíčského muzea komentovanou prohlídku přírodovědných expozic Muzea Vysočiny Třebíč a večer společenské setkání.

 

Dnes se 70 účastníků rozdělených do skupin přesune do ekocentra Chaloupky, které se více než 25 let zabývá environmentální výchovou a vzděláváním vedoucím k respektu, ohleduplnosti k přírodě a udržitelnému životu, a na nedalekou farmu v Zašovicích. Ta byla otevřena v roce 2014 rovněž jako vzdělávací a zároveň jako plně funkční farma vyrábějící mléčné produkty. Zde takzvaně v praxi všichni přítomní poznají, jak funguje ekocentrum a farma, jaké mají výukové programy, regionální učebnice a metodické postupy, chybět nebude ani badatelství ve výuce. Večer se vrátí zpět do Třebíče na zemědělskou usedlost v ulici Cyrilometodějská, kde se uskuteční posezení v country stylu.

 

Třídenní pobyt na Vysočině zakončí páteční pěší komentovaná prohlídka unikátní přírodní lokality - Mohelenské hadcové stepi, která patří díky pestrosti fauny a flóry mezi nejcennější lokality nejen v rámci České republiky, ale i Evropy. V jarním období je vůbec nejkrásnější, a proto bude příjemným zakončením letošního veletrhu.  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 25.5.2017 / 25.5.2017

Počet návštěv: 5564
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek