Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Pamětní síň Antonína Kaliny, expozice Děti Antonína Kaliny

 

 
 

Adresa

Subakova 43

674 01 Třebíč

tel.: +420 568 610 023

e-mail: infosynagoga@mkstrebic.cz

web: http://www.mkstrebic.cz/vystavy/pametni-sin-antonina-kaliny/ nebo https://www.visittrebic.eu/muzea-a-expozice/pametni-sin-antonina-kaliny/ nebo http://www.antoninkalina.cz/

 

Otevírací doba denně

leden - červen 9:00 - 17:00

červenec - srpen 9:00 - 18:00

září - listopad 9:00 - 17:00

prosinec 9:00 - 16:00


Vstupné

Plné 50 Kč

Snížené 30 Kč

Školní skupiny 20 Kč


Stálá expozice třebíčského rodáka a zachránce židovských dětí.

Stálá expozice třebíčského rodáka a zachránce židovských dětí byla slavnostně otevřena dne 17. února 2017 při příležitostí 115. výročí Kalinova narození. Na osmi výstavních panelech s textovými dokumenty a fotografiemi je zachycen život Antonína Kaliny, zejména klíčové válečné události. Expozice také vysvětluje, proč tak dlouho trvalo, než svět objevil Kalinovy hrdinské činy. Na rozdíl od světově proslulých zachránců Židů, jakými byli Oskar Schindler nebo Nicholas Winton, totiž organizoval záchranu dětí v situaci, kdy mu šlo o vlastní život. Byl politickým vězněm v koncentračním táboře a v průvodních listinách gestapa měl napsáno: „návrat nežádoucí.“


Přirozeným pokračováním těchto aktivit je rozšíření stávající expozice o část, nazvanou stejně jako kniha Stanislava Motla Děti Antonína Kaliny. Kalinou zachráněných dětí bylo více než devět set. Všechny jednotlivě připomenout nelze, jejich záchranu však symbolizuje Strom života – unikátní umělecká kovářská a pasířská práce mistrů a studentů třebíčské SPŠ, kovaná plastika stromu, jehož listy nesou vytepaná reálná jména.

Expozice se dále věnuje osudům několika výjimečných osobností – fotografa a historika Naftali Fürsta, spisovatele Imre Kertézse, básníka, spisovatele a dramatika Pavla Kohna, židovského aktivisty Israel Laszlo Lazara, filmaře Alexe Moskovice, fyzika Felixe Weinberga a spisovatele Elieho Wiesela. Zasloužená pozornost je věnována i Kalinovu celoživotnímu příteli – lékaři a humanistovi Jindřichu Flusserovi, který se na záchraně chlapců v Buchenwaldu aktivně a významně podílel. 


Kdo byl Antonín Kalina?

Komunista přesvědčením i vírou, rebel a rváč povahou, původním povoláním švec Antonín Kalina neselhal tam, kde selhat nebylo hanbou - v pekle koncentračního tábora Buchenwald. Od poloviny roku 1944 mezi zuboženými vězni z příchozích transportů vyhledával, shromažďoval a do konce války s nesčíslným nasazením vlastního života ochraňoval stovky převážně židovských chlapců. Po válce Antonín Kalina přesídlil do Prahy, kde pracoval na ministerstvu lehkého průmyslu a kde také v roce 1990 zemřel. Nikomu se se svými válečnými činy nesvěřil a nebýt iniciativy některých zachráněných, tak by se o nich pravděpodobně dodnes nevědělo. Na jeho objevení má podíl jeho kamarád doktor Fluser, na jehož popud natočily v roce 1988 dvě americké redaktorky dvouhodinový rozhovor, který byl a je vysílán v muzeu holocaustu ve Washingtonu. Přesto před rokem 2012 o Antonínu Kalinovi téměř nikdo nevěděl. Vše se změnilo, když zachránci židovských chlapců z koncentračního tábora Buchenwald Izraelský památník obětí holocaustu Yad Vashem udělil titul Spravedlivý mezi národy. Následovala kniha a film Stanislava Motla, státní vyznamenání, čestné občanství v Třebíči, odhalení pamětní desky v rodném městě a nově má tento skromný třebíčský rodák s podivuhodným osudem ve městě také vlastní pamětní síň.

 

Historie

Galerie byla založena k poctě Ladislava Nováka v r. 2002, v r. 2010 byla uzavřena a v r. 2011 znovu otevřena jako prostor pro pořádání výstav. V r. 2014 zde byly vystaveny nově objevené práce L. Nováka a díla Zdeňka Štajnce. Následně byla galerie rekonstruována a v březnu 2016 znovu otevřena. Od února 2017 je zde navíc umístěna pamětní síň A. Kaliny.


autorem fotografií je František Jůza a zdroj Kraje Vysočina

expozice

expozice

expozice

expozice

expozice

expozice

 
 
Zodpovídá: Jana Komínová, DiS.
Vytvořeno / změněno: 20.2.2017 / 31.3.2022
Informace jsou aktuální

Počet návštěv: 6528
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • Zlatá jeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies