Cesta: Titulní stránka > Zahraniční vztahy


 

Třebíč novou pamětní síní připomíná významného rodáka a zachránce židovských dětí Antonína Kalinu

Pamětní síň Antonína Kaliny
Třebíč má od dnešního dne novou Pamětní síň Antonína Kaliny. Příbuzní a pamětníci významného třebíčského rodáka, představitelé Kraje Vysočina, zástupci města Třebíče i spisovatel Stanislav Motl, který o zachránci stovek židovských chlapců napsal knihu, odpoledne expozici v Galerii Ladislava Nováka v třebíčské židovské čtvrti slavnostně otevřeli. Příležitostí je letošní 115. výročí Kalinova narození.
 

 
 

„Celá historie objevení tohoto příběhu sahá až do roku 1988, kdy na popud Kalinova kamaráda doktora Flusera natočili dvě americké redaktorky dvouhodinový rozhovor, který byl a ještě stále je vysílán v muzeu holocaustu ve Washingtonu,“ připomněl náměstek hejtmana Kraje Vysočina Pavel Pacal. „Odkaz Antonína Kaliny bychom měli šířit dál, a to i přesto, že jsme národ, který točí filmy o podnikatelích, jako je pan Mrázek nebo pan Krejčíř. V této souvislosti jsem rád, že město Třebíč umí své hrdiny oslavovat a které teď bude svou pamětní síní činy Antonína Kaliny připomínat,“ doplnil Pavel Pacal.

 

Před rokem 2012 o Antonínu Kalinovi téměř nikdo nevěděl. Vše se změnilo, když zachránci židovských chlapců z koncentračního tábora Buchenwald Izraelský památník obětí holocaustu Yad Vashem udělil titul Spravedlivý mezi národy. Následovala kniha a film Stanislava Motla, státní vyznamenání, čestné občanství v Třebíči, odhalení pamětní desky v rodném městě a nově bude mít skromný Třebíčan s podivuhodným osudem ve městě také vlastní pamětní síň.

 

Program slavnostního otevření tematicky oživil tanec třebíčské taneční skupiny Motus a umělecký program vygradoval vystoupením klavíristky Evy Vaňkové. Antonína Kalinu trochu jinak přiblížila archivářka Jitka Padrnosová. „Antonína Kalina měl několikrát konflikt se zákonem. Ještě před druhou světovou válkou stanul několikrát před soudem, nejčastěji za politickou činnost. A v této souvislosti mě napadá, že kdyby byl Kalina osobností, která za každých okolností ctí autority, možná by se v prostředí a situaci, kdy měl každý na projevení slabosti právo, nezachoval tak, jak se zachoval a nezachránil by tolik lidských životů,“ zamyslela se před zaplněnou Zadní synagogou Jitka Padrnosová.

 

Se životem Antonína Kaliny seznámí návštěvníky pamětní síně osm výstavních panelů s textovými dokumenty a fotografiemi. Dokumentují převážně válečné události, které byly v Kalinově životě klíčové. Expozice také vysvětluje, proč tak dlouho trvalo, než svět objevil Kalinovy hrdinské činy. Na rozdíl od světově proslulých zachránců Židů, jakými byli Oskar Schindler nebo Nicholas Winton, totiž organizoval záchranu dětí v situaci, kdy mu šlo o vlastní život. Byl politickým vězněm v koncentračním táboře a v průvodních listinách gestapa měl napsáno: „návrat nežádoucí.“

 

Kdo byl Antonín Kalina?

Komunista přesvědčením i vírou, rebel a rváč povahou, původním povoláním švec Antonín Kalina neselhal tam, kde selhat nebylo hanbou - v pekle koncentračního tábora Buchenwald. Od poloviny roku 1944 mezi zuboženými vězni z příchozích transportů vyhledával, shromažďoval a do konce války s nesčíslným nasazením vlastního života ochraňoval stovky převážně židovských chlapců. Po válce Antonín Kalina přesídlil do Prahy, kde pracoval na ministerstvu lehkého průmyslu a kde také v roce 1988 zemřel. Nikomu se se svými válečnými činy nesvěřil a nebýt iniciativy některých zachráněných, tak by se o nich pravděpodobně dodnes nevědělo.


 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 17.2.2017 / 17.2.2017

Počet návštěv: 9920
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies