Cesta: Titulní stránka > Samospráva


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

V novém školním roce dozná změn kariérní řád učitelů

Škola
V novém školním roce 2017/2018 vstoupí v platnost nový kariérní řád, který do budoucna upraví kariéru učitelů. Ta by měla postupovat ve třech stupních, v rámci nich budou učitelé také odměňováni. Na pozvání hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka dnes nová pravidla osvětlovala v Jihlavě celkem 130 zástupcům školských zařízení ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.
 

 
 

„Věřím, že navržený kariérní řád pomůže především regionálnímu školství, tedy přitáhne mladé lidi do školství, zlepší finanční podmínky kantorů a ocení služebně starší a zkušenější pedagogy. Změna přichází po 20 letech a já si dovolím paní ministryni upozornit, že z pohledu zřizovatele středních škol, kterým je Kraj Vysočina, je realizace této změny možná jen v případě současné změny financování regionálního školství. Na území Kraje Vysočina učí v současné době 7 225 pedagogů na všech úrovních škol,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Podle ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřiny Valachové bude kariérní řád pamatovat na učitele začínající i zkušené. Od září 2017 by měla začít fungovat podpora začínajících učitelů ve dvouletém adaptačním období. Vzápětí budou postupně uplatňovány příplatky za specializaci například pro výchovné a kariérové poradce nebo metodiky prevence.

 

Nováčkům zařazeným do 1. stupně kariérového řádu budou dva roky pomáhat uvádějící učitelé, kteří za to budou mít garantovaný příspěvek 3 000 korun měsíčně. Po dvou letech bude muset „čerstvý“ učitel absolvovat atestaci před komisí ve škole, kde působí. Členy by měli být ředitel, zkušenější učitel téže školy a externí odborník například z pedagogické fakulty nebo školní inspekce. Na atestace pro třetí stupeň, který by měl být pro učitele spojen s příplatkem až 5 000 korun měsíčně, bude dohlížet Národní institut pro další vzdělávání. Jeho úkolem bude zajistit nezávislost a jednotnost posuzování kompetencí učitelů jednotně. O třetí stupeň by se mohli ucházet učitelé po sedmi letech praxe.

 

Jako problém u této novely vidí zástupci škol na Vysočině především chybějící standard učitele, tedy výčet nutně naplněných předpokladů, podle kterých bude hodnocen. Podle informací ministryně bude i tato skutečnost včas vyřešena. Aplikace a dopady kariérové řádu do rozpočtu škol budou financovány z rozpočtu ministerstva školství.


Diskuzi vedli pedagogové i zástupci samosprávy během  návštěvy ministryně na Vysočině také kolem změn financování regionálního školství, které jde ruku v ruce právě se zaváděním kariérního řádu. Změna financování znamená do budoucna financování škol nikoli podle počtu dětí, ale podle počtu odučených hodin. „Tato změna by měla i při poklesu dětí udržet provoz venkovských malotřídních škol, těch má právě Vysočina nejvíce v České republice. Mimochodem na Vysočině  je nyní 117 málotřídních škol, celkem se v nich vzdělává 3 487 žáků. Kromě financování malotřídního vzdělávání a zachování základního školství i na venkově doufejme, že toto nové financování vyřeší i spravedlivější peníze pro družiny a kluby nebo také pro sportovní gymnázia, která na sebe vážou řadu speciálních nákladů spojených s přípravou špičkových sportovců,“ upozornila radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jana Fialová.


Debata s Kateřinoou ValachovouDebata s Kateřinoou ValachovouDebata s Kateřinoou Valachovou 

 

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
 • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
 • V novém školním roce dozná změn kariérní řád učitelů
 

Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 27.1.2017 / 27.1.2017

Počet návštěv: 4370
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • Czech POINT
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Vysočina šetří energii
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek