Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Letecká záchranka na Vysočině bude od ledna létat s novým strojem

Provoz letecké záchranné služby pro Kraj Vysočina na další čtyři roky zajistí od Nového roku rakouská společnost Helikopter Air Transport. Už v polovině prosince se nový provozovatel seznamuje s regionálními heliporty a probíhají nutná proškolení leteckých záchranářů a lékařů. „Přechod na jiného provozovatele pro nás představuje mimo jiné pozitivní řešení ambulantního prostoru ve strojích s vyšší nosností,“ říká ředitelka Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Vladislava Filová. Dosavadní provozovatel LZS na Vysočině Alfa-Helicopter už dříve oznámil, že ke konci letošního roku ukončí činnost.
 

 
 

Úderem sedmé hodiny ranní 1. ledna 2017 bude dispečink Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina vysílat s leteckou záchrankou do terénu sice stejné posádky, ale v nové helikoptéře s logem společnosti Helikopter Air Transport. Podle ředitelky ZZS Kraje Vysočina Vladislavy Filové bude k tomuto datu fungovat v téměř shodných postupech, alespoň co se týká zdravotnických pracovníků. V praxi vystřídá dosavadní stroj BELL 427 nový EC 135. Na rozdíl od jiných základen, nemusí piloti už v průběhu prosince nalétávat trasy na regionální heliporty krajských nemocnic, neboť je důvěrně znají, v pětičlenném týmu zůstávají i původní piloti.  Ani s ohledem na nový stroj, nebudou mít problém přistát na kterémkoliv střešním heliportu. Podle náměstka hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimíra Novotného bude možné zázemí pro leteckou záchranou službu v rámci jihlavské záchranky používat i pro nový stroj bez nutnosti stavebních úprav. „Občanům Kraje Vysočina, pokud měli během posledních měsíců nějaké pochybnosti, bych chtěl jejich obavy rozptýlit a ubezpečit je, že jim záchranka poskytne pomoc, na kterou byly dosud zvyklí, a to znamená tu nejlepší,“ dodává hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

 

Provoz letecké záchranné služby Kraje Vysočina hradí historicky stát, práce zdravotníků - záchranářů a lékařů je hrazena ze zdravotního pojištění. Náklady na modernizaci, opravy a investice do všech 21 základen na území regionu jsou věcí Kraje Vysočina. Ročně v průměru vysočinská záchranka eviduje kolem 550 zásahů LZS, nejčastěji k primárním zásahům v terénu, dopravním nehodám nejen na D1, k těžkým případům s předpokladem transportu na vyšší pracoviště, pádům z výšky nebo k popáleninám.

 

Počet zásahů na území Kraje Vysočina

Rok /počet zásahů

2014 - 458,

2015 - 669

do 30.11.2016 – 589

Zdroj: ZZS Kraje Vysočina

 

Největší investice do vybavení krajské záchranky na Vysočině šly v minulých letech na projekty spolufinancované z evropských fondů:

 • Projekt „Standardy operačního řízení ZZS kraje Vysočina“, celkové výdaje ve výši 32 mil. Kč - kompletně zrekonstruované zdravotnické operační středisko, rozšíření počtu standardních pracovních míst ze čtyř  na osm, to vše pro případy vzniku mimořádné události, pracoviště vybavené novým HW a SW pro  příjem tísňového volání a operační řízení.
 • Projekt „Modernizace a standardizace vybavení ZZS Kraje Vysočina“, celkové výdajeve výši 77,5 mil. Kč, pořízení 14 nových sanitek - obnova vozového parku na roky 2015-2016, PC a tiskárny do sanit, kamery do sanit, přístroje pro nepřímou srdeční masáž...

 

Zdravotnická záchranná služby Kraje Vysočina disponuje 21 výjezdovými základnami s 28 výjezdovými pozemními skupinami a jednou leteckou základnou v Jihlavě.


 • Jitka Svatošová, oddělení tiskové
  Krajský úřad Kraje Vysočina
  e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
 • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
 • Letecká záchranka na Vysočině bude od ledna létat s novým strojem
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 13.12.2016 / 13.12.2016

Počet návštěv: 2596
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • Czech POINT
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Vysočina šetří energii
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek