Cesta: Titulní stránka > Tiskoviny kraje > Publikace Edice Vysočiny


 

Gymnazijní badatelny slouží studentům po celé Vysočině

Badatelna Třebíč
„Hledá se paracematol“, „Co ukrývají čaj a káva?“, „Není olej jako olej“, ale i „Pozorování fází mitózy“ – to jsou jen některé z úloh, které žáci pěti krajských gymnázií zapojených do projektu Badatelská centra pro přírodní vědy, v rámci tzv. udržitelnosti řeší. Díky projektu, který realizoval Kraj Vysočina v gymnáziích v Jihlavě, Třebíči, Havlíčkově Brodě, Pelhřimově a Žďáru nad Sázavou vznikly specializované učebny se sedmi pracovišti vybavenými moderním přístrojovým zařízením.
 

 
 

ROP Jihovýchod

Moderní vybavení i po skončení projektu slouží pro výuku fyziky, chemie, přírodopisu a další badatelské činnosti. Žáci gymnázií, ale i partnerských středních a základních škol mohou nejen při studiu, ale i v rámci různých kroužků, využívat termokamery, kamery s vysokorychlostním snímáním, spektrometry, různé přístroje pro analýzu vzorků, kvalitní mikroskopy a další přístrojové vybavení, které jim pomáhá lépe porozumět nejen probírané látce, ale také zajímavým jevům kolem nás.


„To dokazuje například využití termokamery při snímání tepelného stavu krajské budovy před jejím zateplením a následně po zateplení. Informace může využít nejen kraj jako vlastník budovy, ale studenti Gymnázia Jihlava je budou zpracovávat a vyhodnocovat v ročníkové seminární práci,“ uvádí praktický příklad radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.


Gymnázium v Havlíčkově Brodě nabízí zajímavý program po žáky základních škol. Ti si v rámci návštěvy badatelny mohou vyzkoušet mikroskopické pozorovaní potravin nebo látek, které znají z běžného života, a objevit jejich zajímavé mikrostruktury (např. zázvor, cibule, jogurt, cukr, sůl apod.), na spektrometru si provedou vlastní stanovení vzorků různých druhů plastových fólií a sadu pro analýzu vzorků využijí mimo jiné ke stručnému seznámení se stavbou a významem DNA.


Vybrané příklady dokazují, že badatelská centra a tedy i celý projekt slouží plánovanému účelu. Na počátku jejich budování bylo záměrem umožnit žákům středních škol práci s přístrojovým vybavením, se kterým se pak mohou setkat při pokračování studia na vysokých školách s přírodovědným zaměřením. „Při studiu a dalších školních aktivitách mohou využívat špičkové vybavení, které slouží nejen středoškolákům, ale také žákům základních škol nebo účastníkům celoživotního vzdělávání, jako je tomu na Gymnáziu ve Žďáře nad Sázavou,“ uzavřela radní Jana Fialová.


Moderní badatelská centra mají necelý rok k dispozici všechna gymnázia na Vysočině zřizovaná Krajem Vysočina. Jejich vybudování a vybavení pokryly z 33 miliónů korun evropské dotace ROP Jihovýchod.


Otevření badatelny v Havlíčkově Brodě

Otevření badatelny v Havlíčkově BroděOtevření badatelny v Jihlavě

Otevření badatelny v JihlavěOtevření badatelny v Pelhřimově

Otevření badatelny v Pelhřimově
Otevření badatelny v Třebíči

Otevření badatelny v Třebíči

Otevření badatelny ve Žďáře nad Sázavou

Otevření badatelny ve Žďáře nad Sázavou

  • Jana Hadravová, odbor školství, mládeže a sportu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 977, e-mail: hadravova.j@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 25.10.2016 / 25.10.2016

Počet návštěv: 6147
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek