Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Concentus Moraviae a Hudba tisíců – Mahler Jihlava 2016: Koncert pro Kraj Vysočina

Concentus
Dva velké mezinárodní hudební festivaly působící na Vysočině se spojily a pro letošek připravily novinku v podobě Koncertu pro Kraj Vysočina. Uskuteční se 2. června v Domu kultury v Jihlavě a vystoupí na něm americké Dover Quartet a klavírista David Mareček, kteří představí Ludviga van Beethovena a jeho Smyčcový kvartet č. 7 F dur a Dvořákův Klavírní kvintet č. 2 A dur. „Koncertem chceme poděkovat za výraznou morální i finanční podporu Kraje Vysočina oběma festivalům, která vede ke světovému věhlasu obou akcí,“ uvedl ředitel festivalu Concentus Moraviae David Dittrich.
 

 
 

Už dnes – ve výroční den úmrtí skladatele Gustava Mahlera začíná zahajovacím koncertem patnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Hudba tisíců – Mahler Jihlava 2016. „V kostele Povýšení svatého Kříže v Jihlavě se představí Moravská filharmonie Olomouc a francouzský dirigent Patrick Gallois. Zazní symfonická báseň Romeo a Julie od Petra Iljiče Čajkovského a Symfonie č. 1 Titan, jejímž autorem je Gustav Mahler," přiblížil ředitel festivalu Jiří Štilec.

Následně se v Jihlavě, ale i na jiných místech po Vysočině odehraje na deset koncertů, které 6. července uzavře ve Velké gotické síni jihlavské radnice Sinfonietta Krakow s dirigentem Jurkem Dybalem s hudbou Franze Schuberta (v úpravě Gustava Mahlera) a Krzysztofa Pendereckiho. Letošní festivalový program připomene aktuální 700. výročí narození římského císaře a českého krále Karla IV. a nabídne i novinky.  Jednou z nich budou varhanní koncerty v Humpolci a v Netíně na Žďársku. Program doplní výstava k historii festivalu v jihlavském Domě Gustava Mahlera, která potrvá do 26. června. V jedné části expozice se návštěvníci symbolicky přenesou do ulic Jihlavy a také se například dozvědí podrobnosti o skladateli Janu Václavu Stamicovi, který v Jihlavě studoval na jezuitském gymnáziu a patří k zakladatelům hudebního klasicismu. K festivalu neodmyslitelně patří cyklojízda Kaliště – Jihlava, setkání mladých dechových hudeb a sázení růží v rozáriu v Kalištích u Humpolce, v neposlední řadě pak studentské koncerty.  


21. ročník Mezinárodního hudebního festivalu 13 měst Concentus Moraviae nabídne v šesti městech Kraje Vysočina jedenáct koncertů. Prvním bude 2. června Koncert pro Kraj Vysočina, další se odehrají ve Velkém Meziříčí, Třebíči, Náměšti nad Oslavou, Bystřici nad Pernštejnem a Žďáru nad Sázavou. Zahajovací koncert bude v režii Pavel Haas Quartet 1. června v sále zámku v Mikulově společně s americkým Dover Quartet. Až do 28. června festival ve vybraných 21 městech Vysočiny, jižní Moravy a Dolního Rakouska nabídne 35 koncertů s největším zastoupením celkem 22 českých i světových smyčcových kvartet. Unikátními projekty pak bude vystoupení patronky festivalu Magdaleny Kožené s Ondřejem Havelkou a souborem Melody Makers ve Velkém Meziříčí, dramatickou lahůdkou bude představení Ivy Bittové se slovenským Mucha Quartet v Městském divadle ve Žďáře nad Sázavou nebo zpěvačky Dashy s Epoque Quartet v Kulturním domě v Bystřici nad Pernštejnem, kde zazní muzikálové melodie inspirované Williamem Shakespearem.

Program festivalu bude navíc obohacený o degustaci hudby na kole. Akce Hudba na kole nabídne v sobotu 11. června hudební zážitky i cyklistům na česko-rakouském pomezí. Přehled všech bezplatných 15minutových koncertů a zastávek je k dispozici na www.hudbanakole.cz.


Kraj Vysočina oba festivaly dlouhodobě finančně podporuje a také letos nad nimi záštitu převzal hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.


 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
 • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
 • Concentus Moraviae a Hudba tisíců – Mahler Jihlava 2016: Koncert pro Kraj Vysočina
 

Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 18.5.2016 / 18.5.2016

Počet návštěv: 2787
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • Czech POINT
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Vysočina šetří energii
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek