Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2009 > Září


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Hejtman Jiří Běhounek ocenil politické vězně z Kraje Vysočina

Medaile
Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek přivítal dnes v sídle kraje v Jihlavě tři členky Českého svazu bojovníků za svobodu, který sdružuje politické vězně internované v koncentračních táborech. Do krajského města s rodinným doprovodem přijely Emilie Zelníčková, Božena Kafková a Marie Lesingerová, aby z rukou hejtmana Jiřího Běhounka osobně převzaly drobnou finanční výpomoc na zdravotnické pomůcky a léky a zároveň obdržely bronzovou pamětní medaili. „Všech aktuálně žijících devět bývalých vězňů nacistických koncentračních táborů z období II. světové války jsme se rozhodli finančně podpořit a prostřednictvím medaile jim poděkovat za statečnost, kterou oni i jejich rodiny projevily v souvislosti s válečnými útrapami,“ uvedl hejtman Jiří Běhounek.
 

 
 

Podporu Kraje Vysočina podnítil předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička, který se se svojí kolegyní Zdeňkou Valouchovou setkání osobně zúčastnil. S žádostí o výpomoc politickým vězňům se obrátil na hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka, který prosbě rád vyhověl. Z devíti členů zavítaly do sídla Kraje Vysočina tři dámy, kterým zdravotní stav dovolil návštěvu uskutečnit. Zbylých šest členů Českého svazu bojovníků za svobodu do konce května osobně navštíví zástupci Kraje Vysočina, aby jim jménem hejtmana předali finanční podporu i pamětní medaili.

 

Všem třem ženám už jako malým dětem zasáhl do života atentát na Reinharda Heydricha. Všechny měly totiž spojitost s jedním ze členů protinacistického odboje a hlavním atentátníkem na Heydricha Janem Kubišem, který pocházel z Dolních Vilémovic na Třebíčsku. „Když nás zatkli, bylo mi tehdy 13 let. Pamatuji si, že nás nenechali najíst a hladové nás odvezli nejdříve do Jihlavy a o 14 dní později do Terezína. Tam nás odloučili od rodičů, kteří v Terezíně zůstali. My jsme potom skončili ve věznici v Praze – Krči,“ vzpomínala dnes na setkání sedmaosmdesátiletá Božena Kafková. Podobný příběh si prožila i Emilie Zelníčková, které byly tehdy tři roky a jen o dva roky starší byla Marie Lesingerová, která je přímou příbuznou Jana Kubiše. 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Hejtman Jiří Běhounek ocenil politické vězně z Kraje Vysočina
 

Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 2.5.2016 / 2.5.2016

Počet návštěv: 2691
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek