Cesta: Titulní stránka > Mládež a sport


 

První ocenění pro mistry tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina

Aleš Uherka
Kraj Vysočina v letošním roce poprvé v historii udělí titul v oblasti tradiční lidové kultury „Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina„. Pokud bude s návrhem rady kraje souhlasit krajské zastupitelstvo, bude cena předána Drahomíru Smejkalovi z Jihlavy, který se věnuje oboru výsek pilníků a rašplí a Aleši Uherkovi z Bystrého u Poličky, který provozuje kolářské řemeslo.
 

 
 

„Toto prestižní ocenění má formu veřejného uznání a podpory řemeslným výrobcům, kteří se snaží udržet znalosti a dovednosti nutné pro provozování tradičních rukodělných technologií, účinně a kvalifikovaně je prezentují a předávají dalším generacím,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková. Oba nominovaní jsou už držiteli titulu Nositel tradice lidových řemesel, který uděluje od roku 2001 ministr kultury.

 

Drahomír Smejkal se vyučil pilníkářem v Jihlavě v letech 1972 – 1974. Navazuje na tradici přenesenou ručními pilníkáři ze Svratecka po zániku domácích dílen a živnostenských provozoven do jihlavské továrny.  Zde se  výrobě tradičních pilníků věnoval desítky let. Věrný továrně zůstal až do roku 1992. Od té doby tradičním způsobem ručně vysekává pilníky a rašple jako živnostník. Ve své dílně v současné době pracuje se svými dvěma syny Davidem a Pavlem. V roce 2011 byla v Muzeu a Podjizerské galerii v Semilech ve spolupráci s panem Drahomírem Smejkalem otevřena expozice dobové pilníkářské dílny. Drahomír Smejkal se podílel také na přípravě naučné stezky „Za pilníkáři na Český kopec“ v obci Křižánky.

 

Aleš Uherka je představitel už čtvrté generace kolářů ve své rodině. I on by řemeslo rád v rámci rodiny zachoval, a proto ke kolářství vede svého jedenáctiletého syna Adama. Zakladatelem kolářské tradice byl pradědeček Emil Uherka nejstarší. Přes syna, vnuka i pravnuka se podařilo rodině zanechat svůj rukopis v oboru tradičního kolářství. Dnes Aleš Uherka ve svých 42 letech vede truhlářskou a kolářskou dílnu v Nyklovicích a v současné době se soustřeďuje zejména na výrobu a renovaci hasičských stříkaček, žebřinových vozů, lafet atd.

 

Titul uděluje Kraj Vysočina mistrům na dobu neurčitou a osvědčuje se diplomem a věcným darem. Současně s diplomem se předává i logo, které mohou řemeslníci používat na svých výrobcích. O obou mistrech bude pořízen krátký filmový dokument.


Foto:

Aleš Uherka se svým otcem Emilem v rodinné kolářské dílně v Nyklovicích, 2014, foto Eva Tomášová, Muzeum Vysočiny Třebíč

Aleš Uherka  • Lenka Novotná, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • Více informací Jitka Svatošová, oddělení tiskové, Krajský úřad Kraje Vysočina, e-mail: tisk@kr-vysocina.cz
 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • První ocenění pro mistry tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina
 

Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 8.3.2016 / 8.3.2016

Počet návštěv: 2837
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 13.00–16.00, středa: 8.00–11.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek