Cesta: Titulní stránka > Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu


 

Poklad se vrátil na Vysočinu

Poklad z Vysočiny
V Havlíčkově Brodě je znovu k vidění unikátní poklad v podobě 341 ryzích zlatých a stříbrných mincí ražených na přelomu a v první polovině 17. století. Tento jedinečný poklad si můžou zájemci prohlédnout v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod pouze do této neděle 28. února, a to v rámci poslední zastávky putovní výstavy Poklady Vysočiny. „Mince se vrátily z numismatického oddělení Národního muzea, kde byly podrobeny odborné analýze,“ uvedla Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu, která zároveň vyzvala k návštěvě výstavy, protože se jedná o výjimečnou příležitost zhlédnout jeden z největších novodobých nálezů pokladu na Vysočině.
 

 
 

Výjimečnost pokladu nespočívá pouze v množství a kvalitě mincí, ale i v tom, že byl vůbec do muzea předán poctivým nálezcem. Poklad byl nalezen minulý rok v lesním porostu nedaleko Humpolce a sestává z velkého množství různorodých mincí uložených v keramické nádobě. Vedle domácích platidel z habsburských zemí jsou v něm zastoupeny mince německých a polských měst, dále mince z dnešního území Francie, Belgie, Nizozemí, Itálie, Španělska, Turecka a dokonce i mince z Egypta, který spadal pod území tehdejší Osmanské říše. Nejcennější je zlatá mince olomouckého arcibiskupa Ditrichštejna z Olomouce. Podle archeologů si poklad na dnešním území Pelhřimovska pravděpodobně v nejistých dobách třicetiletých válek uložil bohatý humpolecký soukeník. Jedná se ale prozatím o domněnku a více ukáže analýza.

 

Pomoci odhalit tajemství, které v sobě poklad ukrývá, mohla i široká veřejnost v rámci literární soutěže pro děti a dospělé. Připravilo ji havlíčkobrodské muzeum společně s Krajskou knihovnou Vysočiny a Galerií výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Do konce ledna organizátoři soutěže přijímali příběhy mincí a jejich vlastníka. Slavnostní vyhodnocení soutěže se uskuteční v pátek 26. února v 11.00 hodin ve výstavních prostorách muzea.

 

Poklad mincí z Vysočiny  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 249, e-mail: kominova.j@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 25.2.2016 / 25.2.2016

Počet návštěv: 5916
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu, 20/22, Rue du Commerce, 1000 Brusel Ixelles, Belgie, e-mail: info@vysocina.eu
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek