Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21


 

Budoucí záchranáři a zdravotníci poměřili své dovednosti na Vysočině

Soutěž První pomoci
Následky hromadné rvačky v restauraci s množstvím zraněných, zásah elektrickým proudem, následky vážné dopravní nehody a další modelové situace řešili účastníci 21. ročníku mezinárodní soutěže v poskytování první pomoci v Záleší u Mladých Břiští na Pelhřimovsku. Odbornou soutěž připravila Obchodní akademie, Střední zdravotnická škola a Střední odborná škola služeb v Jihlavě a pozvání přijalo 35 družstev z České republiky, ale i ze zahraničí – především z partnerských regionů Kraje Vysočina. Nejlépe si se zadáním jednotlivých stanovišť poradilo domácí družstvo z Jihlavy, druzí skončili záchranáři z Hradce Králové a třetí místo si odvezli studenti z německého Mutlangenu.
 

 
 

„Projít soutěží a zabodovat je rok od roku těžší. Profesionální záchranáři neprověřují pouze odbornou připravenost studentů, ale i jejich pozornost, ohleduplnost, nasazení, komunikaci a schopnost empatie. I pro běžného pozorovatele má přítomnost na stanovištích obrovskou přidanou hodnotu – v praxi vidíte, jak postupovat, čeho se vyvarovat a jak ideálně pomoci,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová, která každoročně soutěž navštěvuje.

 

Scénář soutěže a typy fingovaných zranění se každý rok mění. V minulých letech se například soutěžící museli na jednotlivých soutěžních stanovištích pokusit oživit oběšenou dívku, vypořádat se s otevřenou zlomeninou nebo překotným porodem, se zraněními po výbuchu i s následky vážné dopravní nehody autobusu. V roli figurantů se objevují studenti pořádající jihlavské školy, ale také z partnerské německé školy, aby si soutěžící procvičili komunikaci v cizím jazyce, nově se mezi figuranty zařadili také místní obyvatelé.

 

Soutěžilo se ve volné přírodě v okolí tábora. Už druhým rokem je jedno ze stanovišť, na němž soutěžící  neposkytují přímo první pomoc, ale jsou zde prověřeny jejich fyzická připravenost.

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 23.6.2015 / 23.6.2015

Počet návštěv: 5151
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek