Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Kontakty


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Kontakty

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

3/2014 Betlémská cesta v Třešti

 

 
 

 

Město Třešťse řadí vedle Třebíče a Jihlavy mezi významná betlemářská centra na Vysočině.Více než dvě století se zde udržuje stále živá tradice vyřezávání betlémů,jejich každoroční stavění v domácnostech řezbářů/betlemářů, ale také jejich specifické zpřístupnění široké veřejnosti v autentickém prostředí v rámci tzv. Betlémské cesty v Třešti. Ta začíná každoročně 26. prosince na svátek sv.Štěpána a končí na začátku následujícího kalendářního roku na svátek Hromnic 2. února.v

Betlemářská tradice v Třešti sahá do 1. poloviny 19. století, kdy se zde začaly pod vlivem Třebíče vyrábět původně papírové betlémy. Teprve později se přešlo k dřevěným vyřezávaným figurkám, které jsou zde dnes typické. Vyřezávání betlémů, jejich stavba a zpřístupnění veřejnosti se zde předává po generace, v současnosti se do Betlémské cesty v Třešti zapojuje 20-30 rodin. Od roku 2005 je tato akce organizována oficiálně pod hlavičkou města, k tomuto účelu jsou tištěny propagační materiály s mapkami, které jsou k dispozici na informačním centru.Třešťské betlémy jsou komponované jako diorama, v němž se krajina vytvářená z pařezů, mechů a jiných přírodnin stupňovitě zvedá a přechází v krajinu malovanou, tzv. lončoft. V třešťských betlémech je možné vidět vedle stěžejního biblického motivu narození Ježíška s průvodem darovníků, nebo tříkrálového průvodu i velkou řadu různých profesí a řemesel, či scén z běžného života. Zvláštním specifikem jsou časté napodobeniny místních staveb, ale i svérázných postav žijících v Třešti, které betlémy ještě více zasazují do zdejšího kontextu. Betlémy se staví každý rok znovu, proto je jejich podoba každoročně nová, jedinečná a originální. Řada betlémů je i nadále rozšiřována díky živé řezbářské tradici.

Aktivní je v Třešti také řezbářský kroužek při Domě dětí a mládeže, vedený předsedou Spolku přátel betlémů v Třešti, který vznikl již v roce 1990. Další řezbářský kroužek funguje při samotném spolku a jeho nabídky využívají zejména dospělí zájemci ze širšího okolí - Pelhřimovska, Třebíčska a samozřejmě Jihlavska.

Tradiční je rovněž Dřevořezání v Třešti, které se koná od roku 2002 vždy na začátku července kolem svátku Cyrila a Metoděje (5. - 6. července). Setkávají se na něm řezbáři/betlemáři z celé republiky i ze zahraničí. Účastníci setkání vyrábí mimo jiné figurky do společného betlému, který má v současnosti přes 1000 figurek. Betlém je umístěn ve stálé expozici Spolku přátel betlémů v Třešti v Schumpeterově domě.

Betlémská cesta v Třešti byla na konci roku 2014 přijata pod číslem 3/2014 na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina, nositelem statku je Spolek přátel betlémů v Třešti, zastoupený jeho předsedou Pavlem Brychtou.

 

 

Vyřezávaná Svatá rodina u Třešťského potoka, poutač na tradici betlemářství v Třešti, 2013.
 Vyřezávaná Svatá rodina u Třešťského potoka, poutač na tradici betlémářství v Třešti, 2013

 

Domácí betlém Věry Valentové zpřístupněný v rámci Betlémské cesty v Třešti, 2002
Domácí betlém Věry Valentové zpřístupněný v rámci Betlémské cesty v Třešti, 2002

 

Betlém Karla Brožka v rámci stálé expozice Spolku přátel betlémů v Třešti v Schumpeterově domě, 2012
 Betlém Karla Brožka v rámci stálé expozice Spolu přátel betlémů v Třešti v Schumpeterově domě, 2012


 

 

 

 
 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 8.6.2015 / 8.6.2015
Informace vyžadují kontrolu

Počet návštěv: 6953
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek