Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina > Seznam příspěvkových organizací v oblasti kultury


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Horácká galerie v Novém Městě na Moravě

 

 
 

Jaký byl rok 2014 z pohledu Horácké galerie v Novém Městě na Moravě?

Rok 2014 byl v Horácké galerii bohatý nejen na zajímavé výstavy. Galerie oslavila své padesátiny cyklem komorních koncertů, připravených ve spolupráci s JAMU v Brně (dramaturgie a většinou i úvodní slovo MgA. Richard Pohl), a pátým ročníkem Novoměstského slunohraní.

K letošnímu výročí HG otevřela v rámci galerijní noci novou expozici, připomínající historii zámku. V nově rekonstruovaném sále, tzv. zámeckém kabinetu, byla ve výběru nainstalována zrestaurovaná díla z původního zámeckého mobiliáře (vyřezávané zlacené rámy, malby, intarzované stolky, skříně aj.).

Zámecký kabine

Ve všech výstavních prostorách, v návaznosti na stálou expozici, byla vystavena díla ze sbírkového fondu HG, získaná od počátku vzniku galerie. Ve snaze připomenout hlavní poslání galerie – dokumentovat ve svých sbírkách kulturní dění regionu v kontextu české výtvarné kultury – měli návštěvníci možnost zhlédnout ve výběru reprezentativní kolekci malby, kresby a plastiky ze sbírek HG ve vývojové řadě od přelomu 19. století po současnost.

 

Která výstava/akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?

Co vybrat ze dvou desítek výstav, připravených Horáckou galerií ve vlastních výstavních prostorách, v průběhu roku?  Tradičně jsou kladně přijímány výstavy v zámeckém sklípku. Letos k nim patřila výstava keramiky Hany Exnarové - keramická plastika (13. 2. až 18. 5.), čerpající námětově ze života fauny a flóry. A následně Pocta Tamaře Diviškové k osmdesátinám (10. 6. – 5. 10.). Kolektivní výstava Klubu keramiků Brno překvapila námětovou pestrostí, kvalitou vybraných děl a celkově meditačním zaměřením keramických objektů.

Z komorních výstav v Malé galerii bych rád vyzvedl výstavu z grafické tvorby olomouckého výtvarníka a pedagoga Ondřeje Michálka Tisky – příběhy a výstavu připomínající 135. výročí narození novoměstského malíře a grafika Karla Němce.

Nejen děti zaujaly dvě výstavy zaměřené na zvyky a tradice. Rok na vsi, nazvaný obdobně jako kniha bratří Mrštíků, byl zaměřen na zobrazení lidových zvyků, jak je zachytil v minulém století přibyslavský učitel Rudolf Ludmila a v současných kresbách Kamila Skopová.

 

Dílny k výstavě Rok na vsi

Na podzim na tuto výstavu navázala výstava Bylinky z čertovy zahrádky (s ilustracemi léčivých rostlin Pavla Lisého pro Zemědělský slovník).

Tradičně se galerie podílí i na přípravě výstav mimo vlastní sídlo. V letošním roce to byla reprezentační výstava z tvorby profesora Jaroslava Svobody v prostorách Ministerstva kultury Slovenské republiky v Bratislavě s názvem Jaroslav Svoboda a jeho skleněný svět (29. 4. – 19. 5. 2014). Po úspěchu bratislavské výstavy HG uzavřela po deseti letech expozici škrdlovického hutního skla v zámecké mansardě a vyinstalovala v celém prostoru výstavu z tvorby Jaroslava Svobody, kterému byla letos po zásluze udělena skleněná medaile kraje Vysočina.

V současné době (do 11. 1. 2015) mají návštěvníci možnost kromě vánočně laděné výstavy zhlédnout v zámeckém podkroví rozsáhlý soubor akvarelů a soch (zejména portrétů) z díla Leonarda Rottera, v tzv. červeném sále výstavu Hlavně hravě – studentské práce ze SUPŠ v Jihlavě – Heleníně. V zámeckém sklípku meditativní sochy Jana Buchty a v závěru roku otevřenou výstavu v zámecké arkádě, připomínající tvorbu Daniela Reynka (fotografie) a Jiřího Reynka (překlady), dvou výjimečných ušlechtilých osobností spjatých s mystickým místem Petrkovem, s nimiž se veřejnost na podzim letošního roku rozloučila ve Svatém Kříži.

Výstava Leonarda Rottera

 

Co zajímavého připravujete v roce 2015? Na které akce v roce 2015 se u Vás mohou návštěvníci zejména těšit a na co/kterou výstavu/projekt se těšíte Vy osobně?

Co připravuje Horácká galerie na příští rok? Již 13. ledna 2015 bude otevřena výstava ve spolupráci s Muzeem Vysočiny v Havlíčkově Brodě Josef Toufar, kněz a mučedník z Číhoště. Pro milovníky vysočinské krajinomalby bude bezesporu přitažlivá výstava Vstoupit do obrazu – mapující a odkrývající inspirační zdroje Josefa Jambora, Oldřicha Blažíčka a dalších krajinářů.  V zámeckém sklípku na výstavě Kovové variace představí své práce mladí kováři a pasíři ze SPŠ v Třebíči. Následovat bude autorská výstava sochařky Mirky Špačkové, na kterou se upřímně těším.

Kromě dominantní letní reprízy výstavy Poklady Vysočiny, na které se kolektivně podílely všechny krajské galerie a muzea, připravujeme do zámecké mansardy rozsáhlou retrospektivu z tvorby textilní výtvarnice Milčy Eremiášové. V letním období bychom rádi opět zrealizovali výstavu i na zámeckém nádvoří a chystáme několik překvapení. Pokud se nám podaří získat sponzory, rádi bychom pokračovali v oblíbených koncertech, výtvarných workshopech a obdobných akcích, jakými jsou netradiční komorní divadelní vystoupení a akce pro nejmenší. Věříme, že se nám opět podaří pro milovníky umění zrealizovat přitažlivý, zajímavý program, který jak doufáme, osloví návštěvníky napříč generacemi.   

 

Na otázky odpovídal: PhDr. Josef Chalupa, ředitel Horácké galerie v Novém Městě na Moravě

Více informací na http://horackagalerie.cz/

 
 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 12.12.2014 / 12.12.2014
Informace vyžadují kontrolu

Počet návštěv: 5894
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek