Kontakty

Ministerstvo dopravy ČR
Ing. Luděk Sosna, Ph.D.
Ředitel odboru strategie
e-mai: ludek.sosna@mdcr.cr 

Ing. Jindřich Kušnír
Odbor drah, železniční a kombinované dopravy
Tel.: 225 131 361, e-mail: jindrich.kusnir@mdcr.cz

Správa železniční dopravní cesty
Bc. Marek Binko
Ředitel odboru strategie
Tel.: 972 235 430, e-mail: binko@szdc.cz 

Ing. Jan Šulc
Odbor strategie, oddělení koncepce
Tel.: 972 235 366, e-mail: sulcJa@szdc.cz

Mgr. Jakub Ptačinský
Tiskový mluvčí
Tel.: 722 177 052, e-mail: ptacinsky@szdc.cz

 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Vysokorychlostní trať - VRT


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Pátým partnerským regionem Kraje Vysočina je Minská oblast Běloruska

Dokumentární foto.
Minulý týden podepsal hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek a předseda Minského oblastního výkonného výboru Semjon Borisovič Šapiro Memorandum o spolupráci mezi Krajem Vysočina (Česká republika) a Minskou oblastí (Bělorusko). K tomuto došlo při setkání nejvyšších představitelů obou regionů v Minsku. Podpisu Memoranda se osobně účastnili také oba velvyslanci: Milan Ekert, velvyslanec České republiky v Bělorusku, a Vasilij Michajlovič Markovič, velvyslanec Běloruska v České republice.
 

 
 

Pátý partnerský region Kraje Vysočina se zdá být velkou obchodní příležitostí. Při první oficinální návštěvě proto hejtmana Kraje Vysočina doprovázeli zástupci tří regionálních firem, které reagovaly na nabídku kraje a projevily zájem o navázání nových kontaktů: Pacovské strojírny, TTS ENERGO a DUP Družstvo Pelhřimov. Několik dalších firem našeho kraje poskytlo písemné podklady a prezentace. Je pravděpodobné, že se připojí k aktivitě později.  „Poptávka po užší spolupráci s firmami z České republiky je ze strany Běloruského regionu zřejmá, svědčí o tom několik bilaterálních jednání, které jsem měl možnost zprostředkovat. Další oblasti zájmu, které jsou už nyní ze strany vedení Minské oblasti avizovány, jsou zemědělství – pěstitelství a šlechtění, školství a zdravotnictví. Jsme připraveni nabídnout vybraným zdravotnickým pracovníkům z Minské oblasti stáž u nás ve zdravotnických zařízeních kraje, kde se budou moci lépe seznámit se systémem fungování zdravotnictví a záchranné služby v regionu,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

 

Pokud se jedná o spolupráci v oblasti školství, pak Kraj Vysočina zřizuje unikátní středoškolský obor Energetik. Ten je pro běloruskou stranu zajímavý zejména tím, že se v Bělorusku v současné době buduje jaderná elektrárna, a je tedy třeba řešit otázku vzdělávání lidských zdrojů. V oblasti kultury nelze pominout možnost pořádání výstav umělců z obou regionů. Velké naděje obě strany vidí ve spolupráci hasičů, neboť běloruská strana má dlouhodobě vynikající výsledky na světových mistrovstvích v požárním sportu.

 

„Partnerství s Minskou oblastí bude rozvíjeno především na hospodářském základě. Jde o rychle se rozvíjející, perspektivní region a o zajímavý trh a atraktivní příležitosti pro naše podniky. Už po prvních návštěvách se rýsují konkrétní projekty značných finančních objemů. Partnerství s Minskou oblastí může pomoci našim firmám dostat se na trhy celní unie Bělorusko-Rusko-Kazachstán. Spolupráce může mít značný přesah a politický význam. V současné době se mění vnitřní klima v Bělorusku i u nás a mění se tak i pohledy na možnou spolupráci. Budoucnost může přinést korekce systémů řízení států a veřejné správy atd.. Na partnerství participují oba státy prostřednictvím svých regionálních orgánů i prostřednictvím obou velvyslanectví, vývoj je sledován a aktivita podporována Ministerstvem zahraničních věcí,“ uvedl ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina Zdeněk Kadlec.

 

 

Odkazy

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 30.9.2014 / 30.9.2014

Počet návštěv: 9236
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek