Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina


 

Baroko na Havlíčkobrodsku - velký projekt krajských institucí a Moravského zemského archivu

Baroko na Havlíčkobrodsku - velký projekt krajských institucí a Moravského zemského archivu
Vůbec poprvé představuje Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě a Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod ojedinělou výstavu Baroko na Havlíčkobrodsku s návštěvnickými taháky jako v nedávné době objevené obrazy jednoho z předních malířů rakouského baroka první poloviny 18. století Michaela Angela Unterbergera, dále dvě dosud neznámé veduty tedy pohledy na město Havlíčkův Brod nebo rozměrnou kolorovanou mapu polensko – přibyslavského panství. Mezi bezmála 150 exponáty od dvacítky vlastníků jsou k vidění až do 7. září 2014 obrazy a plastiky, dále také knižní vazby, bohoslužebné náčiní, cechovní památky, plány, pečeti, mapy a návrhy barokních úprav zámků nebo církevních objektů.
 

 
 

 O výstavě, kterou její kurátor Aleš Veselý připravoval zhruba pět let, se mluví v odborných kruzích jako o objevné a inspirativní.  Více už ředitelka Galerie výtvarného umění Havlíčkův Brod Hana Nováková:

 

O výstavě Baroko na Havlíčkobrodsku se hodně mluví. Jaký zatím zaznamenáváte ohlas veřejnosti?

Hana Nováková: Vedle běžných návštěvníků výstavy je i početná respektive rostoucí skupina lidí, kteří jezdí za poznáním nových exponátů cíleně, telefonují a informují se na konkrétní díla. Mnozí tu stráví celý den, jiní se vracejí, protože součástí projektu je i prohlídla děkanského a klášterního kostela, kam se běžně nedostanou. Je to známka toho, že veřejnost chce objevovat nové věci.

 

Co havlíčkobrodská galerie nového objevila pro tuto expozici?

Hana Nováková: Poprvé byl na výstavě představen obraz Michaela Angela Unterbergera. Na základě odborných studií předních historiků umění z Ústavu dějin umění Akademie věd  mu bylo přiznáno autorství obrazu Svatý Jan Nepomucký předává Panně Marii s Ježíškem svůj jazyk. Obraz zdobil několik století kapli v Plandrech a jeho zapůjčení významně obohatilo náš projekt. Vedle tohoto obrazu je dalším objevem zatím nejstarší dosud známé zobrazení města Havlíčkův Brod Janem Františkem Beckovským kolem roku 1700.

 

Jak složité je hledat v archivech exponáty?

Zcela náhodou objevil autor výstavy v Národní knihovně ve Vídni veduty tedy pohledy na  Havlíčkův Brod a Polnou. Byly součástí kolekce čtyř set vedut českých měst, hradů a zámků. Jde o velice zajímavý materiál, ke kterému bychom se v budoucnu rádi vrátili. Hledání v archivech je nyní i díky digitalizaci mnohem jednodušší, než tomu bývalo dříve. I přesto Aleš Veselý, kurátor výstavy strávil poslední dva roky příprav hodně času na cestách a objížděním archívů.

 

Co se Vám vybaví při vyslovení pojmu BAROKO?
Odborně: Poslední univerzální sloh celé Evropy, který radikálně proměnil celkový ráz krajiny, tak, jak jej můžeme mnohde sledovat dodnes. Vznikala poutní místa, kostely a další stavby, které jsou dodnes dominantami měst a obcí. Baroko obohatilo českou krajinu alejemi, křížovými cestami, kapličkami, božími mukami či sochami světců, které jsou i dnes nedílnou součástí naší země a důležitými orientačními body.

 

BAROKO na Havlíčkobrodsku

23. května – 7. září 2014

www.galeriehb.cz, www.muzeumhb.cz

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Baroko na Havlíčkobrodsku - velký projekt krajských institucí a Moravského zemského archivu
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 25.7.2014 / 25.7.2014

Počet návštěv: 8410
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 11.00–16.00, středa: 7.00–12.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí: 11.00–16.00, středa: 7.00–12.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek