Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina


 

Školy na Pelhřimovsku začínají stavět z Merkuru

Školy na Pelhřimovsku začínají stavět z Merkuru
Všechny základní školy v Pelhřimově, ZŠ v Kamenici nad Lipou a ZŠ Humpolec, Hálkova se tento týden připojily k projektu Merkury do škol, jehož ostrý start je ohlášen na začátek nového školního roku – tedy v září 2014. Za téměř dvěstě tisíc korun bylo pořízeno šedesát stavebnic Merkur. Projekt na Pelhřimovsku finančně podpořilo město Pelhřimov a společnost Agrostroj Pelhřimov a.s. „Technické obory na základních školách by měly mít minimálně stejnou váhu a prostor jako má dnes výuka hudební a výtvarné výchovy. Současné školské výukové plány jsou orientovány na zbytečně hodně teorie, chybí praxe, odpovídající pomůcky. Důsledkem je chybějící zručnost,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
 

 
 

Už od září 2014 tak stovky žáků základních škol z Pelhřimovska začnou využívat stavebnice v rámci pracovního vyučování podle metodiky, kterou pro žáky a učitele vypracoval Kraj Vysočina. „V současné době je hotový metodický plán pro čtvrté až osmé ročníky základních škol doplněný o množství konstrukčních doporučení, postupů v různém stupni obtížnosti,“ řekla Jana Fialová s tím, že každoročně bude pro žáky připravena společná soutěž, tak aby měli možnost své schopnosti a zručnost porovnat s vrstevníky z jiné části kraje.  Koordinátoři projektu a autoři metodiky tak budou mít možnost sledovat výsledky projektu.

 

Společnosti Agrostroj Pelhřimov projekt podpořila z důvodu stálého nedostatku vhodných uchazečů o technické obory na trhu práce nejen v Pelhřimově, ale i v jeho okolí. „Vedle moderních technologií potřebují průmyslové podniky k udržení konkurenceschopnosti na trhu dostatek zručných pracovníků, bez lidského faktoru není budoucnost,“ uvedl generální ředitel společnosti Agrostroj Pelhřimov a.s. Lubomír Stoklásek. Největší pelhřimovský zaměstnavatel také deklaroval, že je připraven podpořit i další projekty, které vrátí technické vzdělávání v podobě tradičních dílen do základních škol. Tato nabídka kopíruje budoucí záměry kraje. „V současné době zvažujeme možnosti podpor Kraje Vysočina na dovybavení školních dílen. Děti se musí vrátit zpět k práci s kovem, dřevem i k základům elektra,“ doplnila Jana Fialová.

 

Zájem o studium technických oborů např. na pelhřimovské Střední průmyslové škole a Středním odborném učilišti pomalu roste. Zatímco v minulých letech se na učňovské obory hlásily pouze jednotky zájemců, v současné době má o studium ročně zájem zhruba dvacítka budoucích prváků.

 

 

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Školy na Pelhřimovsku začínají stavět z Merkuru
 

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 20.5.2014 / 20.5.2014

Počet návštěv: 5187
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 13.00–16.00, středa: 8.00–11.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek