Kontakty

Ministerstvo dopravy ČR
Ing. Luděk Sosna, Ph.D.
Ředitel odboru strategie
e-mai: ludek.sosna@mdcr.cr 

Ing. Jindřich Kušnír
Odbor drah, železniční a kombinované dopravy
Tel.: 225 131 361, e-mail: jindrich.kusnir@mdcr.cz

Správa železniční dopravní cesty
Bc. Marek Binko
Ředitel odboru strategie
Tel.: 972 235 430, e-mail: binko@szdc.cz 

Ing. Jan Šulc
Odbor strategie, oddělení koncepce
Tel.: 972 235 366, e-mail: sulcJa@szdc.cz

Mgr. Jakub Ptačinský
Tiskový mluvčí
Tel.: 722 177 052, e-mail: ptacinsky@szdc.cz

 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Vysokorychlostní trať - VRT


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Přeshraniční spolupráce přinese zkvalitnění péče o lidi s Alzheimerovou chorobou

Přeshraniční spolupráce přinese zkvalitnění péče o lidi s Alzheimerovou chorobou
Kraj Vysočina schválil půjčku na realizaci přeshraničního projektu Handicap-Fit. Jeho cílem je zkvalitnit pobytové sociální služby na Vysočině a Dolním Rakousku. „Dotýká se činností, které povedou ke zlepšení života seniorů, osob s postižením nebo zvyšování kompetencí organizací poskytující stacionární služby,“ říká Petr Krčál, radní Kraje Vysočina pro sociální oblast. Dít se tak bude na základě rozvoje specializovaných aktivit v oblasti sociální infrastruktury a výměny dobré praxe mezi poskytovateli pobytových sociálních služeb. Rakouským partnerem je sdružení domovů pro seniory a ústavů sociální péče v Dolním Rakousku.
 

 
 

Odtud budou na Vysočinu přeneseny poznatky týkající se péče o lidi s Alzheimerovou chorobou a jinými typy demence. „Budeme moci využít prostorové koncepty vzpomínkové zahrady a vzpomínkového koridoru. Jedná se o úpravy vnitřních a venkovních prostor, kde za pomoci různých stimulačních prvků je motivováno myšlení osob,“ vysvětluje Krčál. Z Vysočiny budou formou školení poskytnuty techniky arteterapie, které se používají při péči o seniory a handicapované. 

 

Ústředním místem aktivit v našem regionu bude Domov důchodců ve Ždírci. V současnosti tu vzniká krajské centrum péče o lidi s Alzheimerovou chorobou a jinými typy demence. V jeho prostorách budou využity koncepty, které se uplatňují u našich sousedů a dokáží zmírnit dopady Alzheimerovy choroby a jiných demencí. Stěžejní v tomto případě je vzpomínková terapie. „V rámci vzpomínkového koridoru se cíleně pracuje se smyslovými podněty. Využíváno je například aranžmá předmětů, které život dotyčných doprovázely po mnoho let,“ poznamenává Krčál. 

 

V péči o nemocné budou také využívány venkovní prostory. V areálu ždíreckého domova bude vybudována vzpomínková zahrada, která je založená na principu smyčkovitých cest scházejících se v jejím středu. Tím je zabráněno, aby tu lidé ztratili orientaci, což je v jejich případě jedním z projevů nemoci. „Hlavní funkcí zahrady je podpora smyslového vnímání. Vytváření a znovunalézání známých vjemů představují podněty pro kontakt s každodenní realitou, zamezují dezorientaci a napomáhají k uvědomování si vlastního já,“ dodává Krčál.

 

Dokončení areálu ve Ždírci je plánováno na závěr roku 2014. Centrum by mělo být otevřeno v průběhu roku 2015. Stejně načasován je také projekt Handicap-Fit.

 

„Projekt Handicap Fit je realizován v rámci Programu EÚS Rakousko – Česká republika 2007-2013, který je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj.“

 

 

 

Přeshraniční spolupráce přinese zkvalitnění péče o lidi s Alzheimerovou chorobou

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 13.2.2014 / 13.2.2014

Počet návštěv: 6665
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek