Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Krčál : Sociální služby budou opět bojovat o přežití

Krčál : Sociální služby budou opět bojovat o přežití
Česká vláda opět zapomněla na sociální služby v České republice, a to když v návrhu státního rozpočtu na rok 2013 dává pouze něco přes šest miliardu korun do oblasti provozování sociálních služeb. Na provozování, do kterého jsou zapojeny nejenom kraje, ale i obce a města a nestátní neziskové organizace je přitom potřeba minimálně osm miliard korun. Kde budou provozovatelé sociálních služeb brát na služby pro zdravotně handicapované? To v dnešní době nikdo neví. Jedno je však jisté, vláda se k těmto sociálním skupinám bude zřejmě chovat velice macešsky. Sociální stát jde stranou rozpočtovým škrtům. A ty budou zřejmě veliké.
 

 
 

Financování sociálních služeb se  v příštím  roce se stane pro jednotlivé kraje zřejmě noční můrou, protože s výrazně zkrácenými  finančními zdroji z ministerstva práce a sociálních věcí se nedají  provozovat. V sociálních službách celostátně již dnes chybí ještě minimálně jedna miliarda korun ze zdravotního pojištění a další prostředky budou krajům chybět s ohledem na zvýšení platů pracovníků v sociální péči, a to pokud se začne naplňovat vládní nařízení. Ani na ty jim totiž stát  prostředky neposlal. Mnoho krajů v rámci ČR tak může zvažovat redukci v oblasti sociálních služeb pro zdravotně postižené, staré a handicapované občany.

 

Kraje se zde obávají, že ač je všeobecně známo, že jakákoliv částka pod 8 miliard je nedostatečná pro udržení potřebné úrovně poskytovaní sociálních služeb, tak že nová vláda přesto přijde pro tuto oblast s částkou podstatně nižší a prakticky likvidační. V živé paměti je totiž pokus Topolánkovy vlády z roku 2009, kdy do rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí byla tehdejšímu ministrovi Nečasovi dána na tyto účely zcela nedostatečná výchozí částka 4,5 miliardy korun. Již v březnu 2009 pod tlakem kolabujících sociálních služeb bylo zahájeno vyjednávání krajů s vládou o navýšení financí, které bylo přijato ve výši 1,5 miliardy. na celkových 6 miliard.

 

To však nebyl konec a po pádu této vlády již v září byla nucena nová úřednická vláda tuto částku navýšit o dalších 900 milionů. S některými podporami na konci roku 2009 pak celková částka činila cca 7 miliard korun. Pozitivem byl fakt, že úřednická vláda se z těchto problémů poučila a při přípravě rozpočtu na rok 2010 společně s kraji v parlamentu prosadila částku okolo 7 miliard rovnou do rozpočtu na rok 2010, čímž se situace v sociálních službách letos uklidnila a stabilizovala. Od této doby jsou v sociálních službách opět vážné problémy.

 

Kraje do rozpočtového určení daní na sociální služby žádné finanční prostředky nedostávají a proto nemají zdroje, ze kterých by tyto služby mohli při současném výrazném propadu svých příjmových částí rozpočtů spolufinancovat. Jaký bude tedy rok 2013 pro sociální služby, pro handicapované, nemocné a zdravotně postižené spoluobčany?

 

 

 • Petr Krčál
  radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí, rodinné politiky a prevence sociálně patologických jevů
  e-mail: krcal.p@kr-vysocina.cz
 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
 • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
 • Krčál : Sociální služby budou opět bojovat o přežití
 

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 11.12.2012 / 11.12.2012

Počet návštěv: 14829
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • Czech POINT
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Vysočina šetří energii
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek