Cesta: Titulní stránka > Samospráva


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Slavnostní otevření nového domova ve Ždírci za přítomnosti ministra práce a sociálních věcí

Slavnostní otevření nového domova ve Ždírci za přítomnosti ministra práce a sociálních věcí
Za účasti hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka a ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka byl dnes ve Ždírci u Jihlavy slavnostně otevřen zrekonstruovaný areál domova pro seniory. V krajském zařízení nyní pobývá 54 klientů a jeho chod zabezpečuje 37 zaměstnanců. Na jaře 2013 by měla být dokončena zcela nová přístavba domova, kde najde zázemí dalších 60 klientů převážně s Alzheimerovou chorobou nebo jiným typem demence. Náklady na přestavbu zařízení dosáhly necelých 50 miliónů korun, přístavba nového pavilonu vyjde na 60 miliónů korun.
 

 
 

Přestavbou původní budovy ždíreckého domova vzniklo 24 jednolůžkových, dvoulůžkových a třílůžkových pokojů s odpovídajícím vybavením a vlastním sociálním zařízením. „Původní dispoziční řešení, kdy na pokojích bez sociálního zařízení byly čtyři, pět nebo dokonce devět osob, už nevyhovovalo dnešním požadavkům na standardy kvality poskytování sociálních služeb,“ uvedl při slavnostním otevření domova Petr Krčál, radní Kraje Vysočina pro sociální záležitosti a dodal, že náklady na rekonstrukci pokryla ze 70 % dotace z ministerstva práce a sociálních věcí, zbývajících 30 % bylo vyplaceno z krajského rozpočtu. V budově je nově také pět společenských místností, kde mohou senioři trávit čas ve společnosti druhých, věnovat se svým zájmům a být zapojeni do běžných činností. Nově byly vybaveny také kuchyně a prádelna.

 

Nový třípodlažní pavilon pro klienty s různými typy získané demence, kde se nyní dokončují stavební práce, bude prvním specializovaným zařízením na Vysočině. „ Nový domov zde v příštím roce najde 60 klientů, kteří budou bydlet ve 30 dvoulůžkových pokojích. Senioři s demencí zde budou mít odpovídající zázemí i potřebnou péči, zároveň bude ve Ždírci fungovat i poradenství pro jejich rodiny,“ dodal Petr Krčál.

 

V průběhu komplexní rekonstrukce stávajícího objektu muselo být všech 96 klientů ze Ždírce a také z pobočky domova v Dobroníně přestěhováno do dočasného bydliště v Havlíčkově Brodě. Pro tyto účely byla opravena budova bývalé chirurgie v areálu havlíčkobrodské nemocnice. „V květnu 2012 po dvou letech stavebních prací se část seniorů vrátila zpět do Ždírce. Nový domov, jak je v současnosti zařízení pojmenováno, se těší velké oblibě nejen u obyvatel domova a jejich rodinných příslušníků, ale také u místních lidí,“ dodala na závěr ředitelka zařízení Martina Matějková.

 

Další resp. druhá etapa stěhování čeká klienty po dokončení nového ždíreckého pavilonu na jaře příštího roku. „Právě ve Ždírci plánujeme zřídit jakési centrum krajské péče o nemocné stařeckou demencí a zřídit zázemí pro specializovaný tým odborníků na tuto problematiku , jejichž služby a zkušenosti budou využívat všechna regionální pracoviště,“ řekl Petr Krčál. Záměrem Kraje Vysočina je vybudování dalšího specializovaného zařízení na péči o nemocné Alzheimerem při Domově důchodců Proseč u Pošné. Zde by, stejně jako v ostatních domovech měla vzniknout i tzv. vzpomínková zahrada plná cestiček, které vždy vedou zpět „domů“. „Je třeba si uvědomit, že nemocní senioři stařeckou demencí pomoc prostě potřebují. Bez ní se začnou prohlubovat černé myšlenky, objeví se přetočený spánkový rytmus, apatie či naopak agrese. Naším cílem je za pomoci specialistů maximálně suplovat jejich přirozené životní prostředí, i když v podmínkách domova,“ doplňuje Martina Matějková, ředitelka Domova důchodců Ždírec.

 

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
 • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
 • Slavnostní otevření nového domova ve Ždírci za přítomnosti ministra práce a sociálních věcí
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 14.9.2012 / 14.9.2012

Počet návštěv: 7189
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • Czech POINT
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Vysočina šetří energii
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek