Cesta: Titulní stránka > Samospráva


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Premiéra dokumentu o Josefu Hoffmannovi

Josef Hoffmann
Letošní krajský kulturní projekt Vysočina fandí kultuře vyvrcholil 7. září v Jihlavě premiérou dlouho očekávaného dokumentu věnovaného světoznámému architektovi a designérovi Josefu Hoffmannovi a open air koncertem orchestru ZatrestBand Petra Píši. Zatímco veřejná projekce snímku režiséra Theodora Mojžíše držela ryze formální dekorum, veřejná „veselice“ na jihlavském náměstí oslovila stovky dobře se bavících, tančících a zpívajících diváků ozdobených slámovými klobouky.
 

 
 

Rok trvající přípravy a natáčení dokumentu zavedlo režisérův tým nejen do vysočinské Brtnice, kde se v prosinci 1870 Josef Hoffmann narodil, ale i do Itálie a Rakouska. Sem totiž výrazný architekt a designér odešel na zkušenou. Padesátiminutový dokument má nejen přiblížit osobnost, která se do historie světové architektury a designu zapsala svou jednoduchou kombinací černé a bílé, často možná až pedantsky usilovala o dosažení vizuální harmonie návrhu a potrpěla si na nejvyšší kvalitu provedení, ale především vyplnit dosavadní dokumentární vákuum spojené s Hoffmanovým jménem. Zatímco o jeho příteli, vrstevníkovi a spolupracovníkovi Gustavu Klimtovi jsou věnovány stovky výstav a pořadů, Hoffmann zůstává obdivu skryt. Přitom oba figurovali zásadním způsobem při založení spolku Vídeňská secese.

 

Díky spolupráci s profesorem Pavlem Zatloukalem, ředitelem Muzea Uměni v Olomouci, ale i s podporou rakouského muzea užitého umění ve Vídni mohli filmaři navštívit prostory soukromých i veřejných rezidencí, kde je užité Hoffmannovo umění součástí běžného života a stále je moderní a funkční. V dokumentu tak nechybí autentické záběry ze Sanatoria Purkersdorf ve Vídni, unikátní jsou postřehy z bruselského Paláce Stoctlet, který je zapsán na seznam UNESCO nebo obytné bloky sídliště Werkbund ve Vídni. Pečlivě je mapována i spolupráce světového architekta s rodinou Primavesi. Hoffmann spolupracoval i s vídeňsko-vsetínskou firmou Jacob & Josef Kohn vyrábějící nábytek z ohýbaného bukového dřeva či českou sklárnou Loetz Witwe, J. Lobmeyr, vytvořil velké množství návrhů čalounů a koberců pro firmu Johann Backhausen & Söhne.

 

Dokument režiséra Theodora Mojžíše o Josefu Hoffmannovi byl natočen díky podpoře Kraje Vysočina, České televize a rakouských přátel. Theodoru Mojžíšovi byla u příležitosti uvedení první veřejné premiéry dokumentu udělena pamětní medaile Kraje Vysočina.

 

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
 • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
 • Premiéra dokumentu o Josefu Hoffmannovi
 

Zodpovídá: Ing. Radim Hošek
Vytvořeno / změněno: 10.9.2012 / 10.9.2012

Počet návštěv: 5060
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • Czech POINT
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Vysočina šetří energii
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek