Cesta: Titulní stránka > Samospráva


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Konference shrnula přínos přeshraniční spolupráce v otázce rodinné politiky

Rodina
Začátkem června se v jihlavském hotelu Gustav Mahler uskutečnila konference na téma Nástroje prorodinné politiky v kontextu přeshraniční spolupráce. Setkání bylo pořádáno v rámci projektu Propojení systému rodinných pasů v Kraji Vysočina se systémem NÖ Familienpass v Dolním Rakousku, který je spolufinancován Evropskou unií a který bude v letošním roce završen. Záštitu nad konferencí převzal radní Kraje Vysočina pro sociální oblast Petr Krčál, který v úvodu představil základní teze Koncepce Rodinné politiky, která má být v červnu tohoto roku schválena. „Dokument má značnou vypovídající hodnotu. Stojí před námi řada úkolů. Na druhou stranu oceňuji, kolik správných rozhodnutí máme za sebou,“ uvedl radní Petr Krčál. Jmenoval také projekt Rodinné pasy Kraje Vysočina, které si rodiny s dětmi oblíbily, o čemž svědčí počet zapojených rodin.
 

 
 

V kraji vlastní rodinný pas přes 11 tisíc domácností. Podle vedoucí odboru sociálních věcí krajského úřadu Věry Švarcové toto číslo rok od roku stoupá. Zvyšuje se také počet poskytovatelů slev. „Je to také zásluhou spolupráce s rakouskými kolegy. Ceníme si možnosti získávat informace a nadále se zdokonalovat,“ shrnula spolupráci s rakouskou stranou Švarcová. Tu na setkání zastupoval vedoucí oddělení rodiny Úřadu dolnorakouské zemské vlády Peter Pitzinger, jenž nastínil pole působnosti dolnorakouské rodinné politiky. „Rakousko trápí nízká porodnost,“ konstatoval Pitzinger. Kromě výstavby a modernizace dětských hřišť se rakouské úřady snaží nepříznivý stav zvrátit i kroky, které cílí přímo na rodiče. Jsou tak otvírány školy pro rodiče, které manželským párům usnadní osvojit si rodičovské úkoly, či je zdokonalován systém péče o dítě. Dbána je také pozornost na rozvoj přeshraniční spolupráce. „Dokončujeme projekt s Trnavou. To je zářný příklad toho, jak funguje spolupráce s Krajem Vysočinou,“ doplnil Pitzinger.

 

O životaschopnosti rodinných pasů hovořil také referent oddělení rodinné politiky Jihomoravského kraje Jan Mičán. Ten rovněž zmínil úspěšné Senior pasy, které by vzoru Jihomoravského kraje chtěl zavést i Kraj Vysočina. Po jeho vystoupení se ujal slova lektor VUT Brno Milan Klapetek, který zmínil význam rodiny. „Rodina a stát jsou pokrevní bratři. Podporou jednoho podporujeme druhému,“ vysvětlil Klapetek.

 

Že je podpora rodiny v Kraji Vysočina brána vážně potvrdil také ředitel VYSOČINA TOURISM Tomáš Čihák. Ve svém projevu zmínil volnočasové aktivity této příspěvkové organizace jako součást prorodinné politiky. „Vysočina je ideální oblastí pro trávení času rodin s dětmi,“ poznamenal Čihák. Organizace se i letos chystá uspořádat kostýmové prohlídky památek v kraji, také se bude konat další ročník cyklistické akce Křížem krážem Vysočinou.

 

Konferenci završilo vystoupení renomovaného rodinného psychologa Jeronýma Klimeše. Jeho příspěvek na téma významu soudržné rodiny v dnešním světě zahrnoval stinné stránky novodobé blahobytné společnosti, přičemž uvedl termín začarovaný moderní svět. Jeho začarovanost spočívá v nedostatku času na výchovu dětí ze strany rodičů, či naopak přehnané péči. To má například za následek prudký nárůst dětské kriminality, či rozmach mamánkovství.  

 

 • Marek Homolka, odbor sociálních věci 
  Krajský úřad Kraje Vysočina
  tel.: 734 694 489 
  e-mail:  Homolka.M@kr-vysocina.cz

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
 • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
 • Konference shrnula přínos přeshraniční spolupráce v otázce rodinné politiky
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 11.6.2012 / 11.6.2012

Počet návštěv: 5310
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek