Cesta: Titulní stránka > Vítězslav Schrek - hejtman Kraje Vysočina > Tiskové zprávy


 

Energetické úspory ušetří jihlavské nemocnici desítky milionů

peníze, ilustrační foto
Slavnostním předáním úsporného projektu jihlavská nemocnice zahájila 24. května 2012 novou etapu fungování. Díky projektu komplexní modernizace energetického hospodářství metodou EPC (Energy Performance Contracting) předpokládá nemocnice v následujících deseti letech snížení náklady na vodu, elektřinu a teplo o 132 milionů korun. „Energetické úspory jsou součástí optimalizace fungování našich příspěvkových organizací. Vydali jsme se proto cestou komplexních řešení. V Nemocnici Jihlava funguje nyní nejmodernější systém, zkušenosti s různými obdobami, či součástmi máme i v ostatních nemocnicích. Od dubna navíc s přispěním evropských peněz zateplujeme úpravou vnějších plášťů a výměnou oken další dva pavilony: gynekologicko porodnický v jihlavské nemocnici a porodnici v Nemocnici Třebíč,“ popsal aktivity směřující k úsporám Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.
 

 
 

„Podstatou projektu EPC je snížení energetických nákladů klienta investicemi do úsporných opatření, které se postupně zaplatí z dosahovaných úspor. Důležitým rysem metody EPC je, že úsporu po celou dobu splácení garantujeme. V případě, že se plánovaných úspor nedosáhne, budeme nemocnici platit, což bychom neradi,“ řekl s úsměvem Ivo Slavotínek, ředitel společnosti ENESA, která projekt realizovala. Smlouva je oboustranně motivační: ušetří-li se totiž víc, nemocnice se s firmou o tyto úspory podělí.

 

Každý rok se díky modernizaci podaří uspořit více než 13 milionů korun, po odečtení nákladů na modernizaci tak může nemocnice využít více než 4 miliony korun každý rok, celkem přes 40 milionů za 10 let. „Tyto úspory budou využity k dalšímu zlepšení kvality poskytované zdravotní péče,“ sdělil Lukáš Velev, ředitel Nemocnice Jihlava. Ještě vloni stály energie jihlavskou nemocnici průměrně 22 miliónů korun ročně: po celoročním provozu v nových podmínkách by neměly přesáhnout devět miliónů korun. Při roční splátce investice devět miliónů tedy nemocnici ještě čtyři milióny korun úspor zbudou. Suma celkových nákladů na nákup tepla, elektřiny a vody se v příštích deseti letech sníží o celkem 132 milionů korun.

 

Celková výše investice do modernizace zastaralého systému dosáhla 69 mil. korun. Komplexní obměna energetického hospodaření v celém areálu přinesla velkou řadu změn, od totálního zrušení energeticky náročné centrální výroby páry přes zprovoznění kogeneračních jednotek po výměnu osvětlení za LED diody. Projekt minimalizoval ztráty vznikající v dlouhých rozvodech i nevyhovujících technických komponentech a přinesl systém, v němž je možné regulovat teplotu kdekoliv v rozlehlém areálu nemocnice z počítačové obrazovky. Součástí projektu bylo vybudování nového, moderního energetického dispečinku, který bude řídit spotřebu energie ve všech budovách přesně podle jejich potřeb. Pro obsluhu nového systému ENESA odborně vyškolila řadu zaměstnanců nemocnice.

 

  • více informací:
    Veronika Pysková
    Nemocnice Jihlava, p. o.
    e-mail: pyskovav@nemji.cz

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Radim Hošek
Vytvořeno / změněno: 25.5.2012 / 25.5.2012

Počet návštěv: 19762
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies