Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2019 > Srpen


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Studenti z Vysočiny testují nový způsob setí a pěstování kukuřice

Studenti z Vysočiny testují nový způsob setí a pěstování kukuřice
Studenti Školního statku Humpolec nově testují známou avšak na Vysočině zatím příliš nevyužívanou metodu setí a pěstování kukuřice. Po vzoru rakouských sousedů bude nyní na školním poli nedaleko Rozkoše kukuřice růst v ozimém žitě a studenti budou sledovat, jaký to má vliv na erozi orné půdy. „Jde o školní pokus na dvou různě připravených polích, která jsou v mírnějším svahu a jsou tedy ohrožena splachem půdy a živin. Pokud pokus vyjde, není vyloučeno, že se metoda rozšíří i do běžné praxe. Pomohlo by, pokud by ministerstvo zemědělství tuto šetrnější formu pěstování umělo podpořit dotací,“ uvedl Josef Matějek, radní Kraje Vysočina pro oblast zemědělství.
 

 
 

Kukuřice není typickou plodinou pro kamenitou a studenou Vysočinu. Trh však nabízí i vyšlechtěné odrůdy, které mají šanci ve studenějších podmínkách plodit. Problém této rostliny, která kromě krmných účelů vede i žebříček energetických plodin,  je její širokořádkové setí, které je velice náchylné k erozi. A tak je třeba i pod nátlakem Evropské unie, která požaduje větší ochranu půdy a krajiny, hledat šetrné a protierozní způsoby jejího pěstování. Právě z tohoto důvodu Kraj Vysočina podporuje experimentální setí např. do půdy bez orby nebo souběžné pěstování plodin.

Humpolecký statek vsadil na pokus setí kukuřice do posečeného žita a do žita vzrostlejšího. Výsledky budou viditelné na podzim, ale během celého vegetačního období bude pole stále sledováno a zaznamenávány pohyby půdy především po vydatnějších deštích. S tímto způsobem pěstování plodin mají dobré zkušenosti v Rakousku, na Vysočině ho využívají například zemědělci v Lípě nebo v Hořepníku.  Samotná technologie setí není složitá, je však třeba využít speciálně upravených strojů.  „Cílem pokusu je ukázat místním zemědělcům a farmářům, ale i veřejnosti a studentům, že v ochranných pásmech velkých vodních nádrží a ve svažitých terénech je možné hospodařit efektivně,“ uzavírá Josef Matějek.

 

 

 
 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 22.5.2012 / 22.5.2012

Počet návštěv: 8569
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek