Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Tradiční lidová kultura


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

„Houby nejsou „na houby“ aneb Proč a jak chránit houby“

„Houby nejsou „na houby“ aneb Proč a jak chránit houby“
Bez košíků ale přeci jen na houby. V časném předjaří, na houby skutečně netradičním čase, se 20. března do sídla Kraje Vysočina sjeli z celé České republiky mykologové a zástupci orgánů ochrany přírody, aby diskutovali, jak chránit houby a místa jejich výskytu. V řadě ohledů šlo o historicky první a významné celostátní setkání.
 

 
 

Spoluorganizátoři Kraj Vysočina, Česká vědecká společnost mykologická a fa ARCDATA PRAHA s.r.o. připravili pestré „houbové menű“ složené z množství přednášek seřazených do tematických bloků. Odborníci přiblížili význam hub pro ekosystémy, zmínili se o nepřeberné druhové pestrosti říše hub (jen pro ČR se udává několik tisíc druhů hub větších než 0,2 mm ,odborně zvaných „makromycetů“) a vysvětlili, jak se dělá mykologický průzkum. Účastníci konference se seznámili s již probíhajícími a úspěšnými projekty na ochranu hub. Zástupci Ministerstva životního prostředí a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR podali informace o legislativě vztahující se k mykologii, současnému stavu i připravovaným změnám v této oblasti. Ochránci přírody si rádi vyposlechli přednášky o finančních nástrojích, které je možné využít při aktivitách či opatřeních na ochranu hub.

 

„V řadě ohledů šlo o historicky první a významné celostátní setkání odborníků a orgánů ochrany přírody. Není také náhodou, že se tak stalo na území Kraje Vysočina. Více jak 30% rozlohy Kraje Vysočina pokrývají lesy a společně, pro Českomoravskou vrchovinu s typickými,  podmáčenými a vlhkými stanovišti (např. rašeliništi), představují cennou a unikátní „genobanku“ mnoha druhů obyčejných ale i vzácných a chráněných druhů hub. Kraj Vysočina si tuto skutečnost uvědomuje a intenzivně podporuje projekty na ochranu a zachování jedinečných lokalit,“ řekl Zdeněk Ryšavý, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí.

 

 
 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 20.3.2012 / 20.3.2012

Počet návštěv: 10783
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek