Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina > Ohlédnutí za uplynulými roky > 2011


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Ohlédnutí za uplynulými roky

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě

 

 
 

Jaký byl rok 2011 z pohledu Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě ?

 

Letošní rok pro havlíčkobrodskou galerii nebyl tím nejlepším. Veškeré aktivity se musely podřídit maximálním úsporným opatřením. Že krize doléhá na všechny, se projevilo i na návštěvnosti, na prodeji katalogů a dalších materiálů vydávaných galerií k jednotlivým výstavám nebo sbírkám. Vstupu zdarma od počátku roku do konce listopadu využilo 46 % návštěvníků galerie. Také jsme omezili počet akcí konaných mimo galerii.

Podobně jako v minulých třech letech jsme se letos opět museli vypořádat s problémem týkajícím se stavebních prací v 1. podzemním podlaží. Po celou dobu realizace stavebních prací /19. 7. – 30. 9./ byla galerie veřejnosti přístupná pouze částečně. Do 15. 9. byla svěšena stálá expozice a aktuální výstava byla realizována pouze v 2. nadzemním podlaží. V druhé polovině září jsme veřejnosti zpřístupnili i 1. nadzemní podlaží. 

 

Přesto se nám v letošním roce podařilo dle plánu realizovat tyto výstavy: 

KOUPÁNÍ - AKT VE VÝTVARNÉM UMĚNÍ V 1. POL. 20. ST.

BOHUMIL VAŠÁK
K výstavě byl připraven doprovodný o výtvarně-zážitkový program nazvaný SETKÁNÍ s FANTAZIÍ aneb "Když dva dělají totéž, není to totéž..."

KOUZELNÝ SVĚT KARLA FRANTY

K výstavě byl připraven doprovodný výtvarně-vzdělávací program POHÁDKOVÉ PUTOVÁNÍ pro MŠ, I. a II. stupeň ZŠ a pro SŠ.

JAN EXNAR

K výstavě byl připraven výtvarně-vzdělávací program „Dimenze tvaru v umění„ pro žáky II. stupně ZŠ a pro SŠ.

JAN KUDLÁČEK POHÁDKOVÁ BLATA v rámci 19. ročníku SČIT u příležitosti Podzimního knižního veletrhu. K výstavě byl připraven doprovodný výtvarný program pro MŠ a I. a II. stupeň ZŠ.

Mimo plán byla realizována výstava JAN MORAVEC – GRAFIKA, ke které proběhla i autorská komentovaná prohlídka.

 

Po ukončení rekonstrukce prostor 1. podzemního podlaží jsme realizovali novou stálou expozici zaměřenou především na nové akvizice a připravili k ní doprovodný výtvarně-vzdělávací program s názvem "PŘÍBĚH OBRAZU". 

 

Realizovali jsme ale i další akce pro veřejnost a to:

Mezinárodní den muzeí, Nedělní odpolední koncert Pěveckého sboru Limbora, Noc v galerii, Dny otevřených dveří, Dny evropského historického dědictví nebo v rámci mezinárodního sympozia pořádaného Akademií ve Světlé nad Sázavou přednášku s prezentací díla Jana Zrzavého.

Velmi úspěšné jsou tradiční sobotní a nedělní dílny /smaltování, velikonoční dílna, malování na porcelán, plstění, malování na sklo a porcelán, tiffany/. Dílny se však v důvodu stavebních úprav konaly pouze do června a od konce října.

 

výtvarná dílna


 

Za velký úspěch považuji i rozšíření sbírkového fondu dary v celkové hodnotě 425.000,- Kč i to, že v rámci napjatého rozpočtu se nám přesto podařilo realizovat i některé plánované akvizice.

 

Která výstava/akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?

Největšímu zájmu veřejnosti se těšila výstava Kouzelný svět Karla Franty, kterou shlédlo 1300 návštěvníků a věřím, že mimořádným úspěchem bude současná výstava, kterou pořádáme ve spolupráci s Galerií moderního umění v Roudnici nad Labem. Tato výstava představuje reprezentativní výběr 72 děl ze sbírky významného roudnického sběratele a mecenáše Augusta Švagrovského, který svou sbírku čítající 225 uměleckých děl daroval roku 1910 městu Roudnici nad Labem za účelem zřízení moderní galerie. Vedle stěžejní kolekce umění přelomu 19. a 20. století zde budou zastoupeny obrazy různé provenience od baroka po devatenácté století. Jedná se o třetí nejstarší a nejvýznamnější veřejnou sbírku na našem území.

 

gf

gf2

 

Co zajímavého připravujete v roce 2012?

 

Připravujeme celou řadu zajímavých výstav. Začínáme v únoru výstavou Zlínský okruh II – Role papíru. Ale návštěvníci se mohou těšit i na XIII. trienále ex libris Chrudim, sochy Karla Hyliše, obrazy Jana Trampoty, Vybranou společnost Hany Purkrábkové i na současnou ilustrační tvorbu studentů výtvarných škol. Připravujeme také dva velké projekty. Tím prvním je připomenutí 120. výročí narození Bohuslava Reynka. Na výstavě budou poprvé české veřejnosti představeny jeho kresby z Grenoblu. Na závěr roku 2012 připravujeme výstavu z tvorby Jaroslava Panušky. Ke všem plánovaným výstavám budou připraveny zajímavé doprovodné programy.

 

Na které z již „tradičních akcí“ se mohou návštěvníci opět těšit a na kterou výstavu/projekt se těšíte Vy osobně?

 

V příštím roce se opět zájemci mohou těšit na různé výtvarné dílny a tradiční akce jako Noc v galerii, Dny otevřených dveří a samozřejmě v předvečer svátku sv. Mikuláše na „Peklo“. 

mn

 

Osobně se nejvíce těším na výstavu Bohuslava Reynka, jeho dílo je mojí „srdeční záležitostí“ a možnost spatřit nové, nám dosud neznámé kresby, které si mohu „ohmatat“ je privilegium, které se nepoštěstí každému. Navíc budou na výstavě připomenuty i dvě osobnosti úzce spojené s Bohuslavem Reynkem. První je Reynkův nejoblíbenější spolužák a nejvěrnější průvodce v prvních výtvarných pokusech Jaroslav Libra, druhou pak vydavatel ve Svaté Říši Josef Florian.

 

Na otázky odpovídala: Mgr. Hana Nováková, ředitelka Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě

 

http://www.galeriehb.cz

 

 

 

 

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě
 

Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 9.12.2011 / 9.12.2011
Informace vyžadují kontrolu

Počet návštěv: 24771
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek