Cesta: Titulní stránka > Samospráva


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Vysočina se připravuje na odchody lékařů

Vysočina se připravuje na odchody lékařů
Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek a zástupci krajského odboru zdravotnictví dnes celé dopoledne jednali s řediteli všech pěti krajských nemocnic o situaci, která by mohla nastat v regionálním zdravotnictví začátkem března 2011 vlivem avizovaného odchodu lékařů. Odchody z nemocnic na Vysočině podložilo svou výpovědí 56% lékařů. Nejvíce v Nemocnici Jihlava.
 

 
 

První muž kraje Vysočina dnes na tiskové konferenci informoval, že hejtmanství spolu s vedením nemocnic prodiskutovalo vzniklou situaci a hledá všechny cesty vedoucí k variantnímu řešení různých situací v souvislosti s vývojem v nemocnicích. "Ředitelé nemocnic předložili první přehledy o struktuře nejvíce postižených oddělení. Z těchto prvotních přehledů vyplynulo, že nejvíce ohrožené jsou odbornosti ARO, chirurgie, interna a gynekologie- porodnictví. Máme dva měsíce na to, aby v případě, že nebude nalezeno ministerstvem zdravotnictví a vládou řešení této pro Vysočinu kritické situace, konkretizovali řešení péče o závažná onemocnění, traumata a celkově intenzivní péči. Kompletní sérii scénářů můžeme zveřejnit až ve chvíli, kdy budou doladěny,“ informoval hejtman Vysočiny Jiří Běhounek s tím, že se také v nejbližší době sejde opakovaně se zástupci lékařských odborů na Vysočině, k čemuž na centrální úrovni ještě nedošlo. Součástí připravovaných a rozpracovávaných krizových kroků je na Vysočině i řešení udržení nelékařských profesí a středního zdravotnického personálu.

 

V budoucí personální struktuře oborů je prvotní předpoklad, že krajská Nemocnice Pelhřimov bude schopna v míře svých kapacit poskytnout nadále intenzivní zdravotní péči. Ostatní krajské nemocnice budou dělat vše pro to, aby zajistili nutnou ambulantní péči plus případný provoz lůžkových oddělení.

 

Nemocnice

Počet lékařských úvazků

Počet podaných výpovědí v %

Nemocnice Jihlava

159

68% (109 úvazků)

Nemocnice Havlíčkův Brod

130

51% (66 úvazků)

Nemocnice Pelhřimov

92

35% (33 úvazků)

Nemocnice Třebíč

125

55% (69 úvazků)

Nemocnice Nové Město na Moravě

130

62% (80 úvazků)

Tab.1: Statistika výpovědí v nemocnicích kraje Vysočina (v úvazcích)            zdroj: kraj Vysočina

 

V loňském roce kraj Vysočina dotoval provozy pěti krajských nemocnic částkou 213 milionů korun. Například v roce 2009 kraj přidal neplánovaně na platy zaměstnanců ve svých zdravotnických zařízeních 32 mil. korun. To vyvrací tvrzení ministra zdravotnictví Hegera, že kraje se na platech v nemocnicích nepodílejí.

 

Hejtmani krajů České republiky by se s ministrem zdravotnictví měli sejít už příští týden v Brně. "Očekávám, že nás pan ministr bude informovat o zásadních a smysluplných řešeních, která podporuje a stojí za nimi i vláda," uvedl hejtman Běhounek s tím, že dosud zveřejněná dílčí centrální opatření takovými nejsou. O řešení problémů se zajištěním zdravotní péče v regionu bude hejtman Vysočiny hovořit v nejbližších dnech i se členy Bezpečnostní rady kraje.

 

 • tisk@kr-vysocina.cz
 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
 • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
 • Vysočina se připravuje na odchody lékařů
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 5.1.2011 / 5.1.2011

Počet návštěv: 11159
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek