Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Země EU se vyslovily pro spravedlivější zemědělskou politiku

Důležitá témata v oblasti zemědělství a rybolovu mělo na programu poslední zasedání ministrů zodpovědných za tyto oblasti pod taktovkou předsednictví Belgie, které proběhlo 13. a 14. prosince 2010 v Bruselu.
 

 
 

Ministři se dohodli na stanovení rybolovných práv pro oblast Černého moře a vyzvali Evropskou komisi k zahájení jednání o udržitelném rybolovu s pobřežními státy Černého moře. Jako každoročně bylo tématem také stanovení rybolovných práv pro plavidla ve vodách EU (Severní moře a Atlantik) na nadcházející rok, kde se po mnohahodinových jednáních mezi členskými státy, Předsednictvím a Komisí podařilo ve středu 14. prosince nad ránem nalézt kompromis mezi ochranou populací ryb a zachováním rybolovných možností.

Budoucnost zemědělství

Také v oblasti zemědělství měli ministři důležitý úkol, čekala je první širší diskuse o budoucnosti Společné zemědělské politiky (SZP), o mléčném balíčku a v neposlední řadě také o kvalitě zemědělských produktů.

Právě nastavení jednoho z nejdůležitějších cílů SZP po roce 2013 identifikovaného v nedávno zveřejněném Sdělení Evropské komise – zajištění udržitelné a konkurenceschopné produkce potravin  v EU – bylo stěžejním bodem jednání. Naprostá většina ministrů se vyjádřila ve smyslu podpory oblastem znevýhodněným pro zemědělskou produkci. Názory se ale již různily nad formou budoucích podpůrných opatření. Trnem v oku řady ministrů je především návrh Komise podporovat znevýhodnění z obou pilířů SZP a spíše se přiklánějí zachovat ošetření této záležitosti z II. pilíře (rozvoj venkova).

Rozdílné úhly pohledu mají ministři rovněž nad otázkou zajištění stabilního příjmu zemědělcům. Současné přímé platby by napříště měly být nejen spravedlivěji rozděleny, ale i lépe cíleny a měly by více odměňovat zemědělce za poskytování veřejných statků (ochrana životního prostředí, správa přírodních zdrojů apod.).

Mléčný balíček

Producenti a zpracovatelé v mléčném sektoru již netrpělivě očekávají tzv. „mléčný balíček“, legislativní krok Komise k posílenému zotavení po loňské krizi v tomto sektoru a plynulému opouštění kvótového režimu EU po roce 2015. Ministři se při svých úvahách zabývali zejména navrhovanými smluvními opatřeními mezi výrobci a zpracovateli, podmínkami pro mezioborové organizace a v neposlední řadě také opatřeními umožňujícími omezení výroby v době celosvětové krize a s tím souvisejícími finančními kompenzacemi.

Politika kvality

Přestože měl komisař Dacian Cioloş na zasedání původně pouze prezentovat základní rysy reformy Politiky kvality, většina ministrů považovala za nutné se k důležitému tématu vyjádřit. Návrhy Komise byly označeny za dobrý základ pro vyjednávání, nicméně kritika a určité výhrady zazněly zejména ke změnám systému Zaručených tradičních specialit. Zde chce Komise prodloužit kritérium "tradičnosti" ze současných 25 na 50 let a zúžit pokrytí pouze na zpracované produkty, a oblasti obchodních norem, kde se střetávají názory ohledně povinnosti či dobrovolnosti označování místa produkce.

Všechna třem zemědělským tématům se bude dále aktivně věnovat Maďarsko, které 1. ledna 2011 na půl roku přebírá předsednictví v Radě EU.

 

Zdroj: SZ ČR při EU

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
 • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
 • Země EU se vyslovily pro spravedlivější zemědělskou politiku
 

Zodpovídá: Mgr. Jan Skála
Vytvořeno / změněno: 28.12.2010 / 28.12.2010
Informace vyžadují kontrolu

Počet návštěv: 20305
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • Czech POINT
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Vysočina šetří energii
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek