Cesta: Titulní stránka > Mládež a sport


 

Radek Jaroš zdolal další dvě osmitisícovky

Radek Jaroš zdolal další dvě osmitisícovky
Na světě existuje 14 osmitisícových vrcholů - devět v Himálajích a pět v pohoří Karákoramu, které leží na území států Číny, Indie a Pákistánu. První osmitisícový vrchol byl zdolán přesně před šedesáti lety. Prvním člověkem, který zdolal všech 14 osmitisícovek, byl italský horolezec Reinhold Messner. Svoji misi dokončil v říjnu 1986, kdy mu bylo 42 let. Z českých horolezců stanul dosud na největším počtu osmitisícovek Radek Jaroš, který jich zdolal jedenáct.
 

 
 

Držitel ceny Fair Play a rodák z Nového Města na Moravě Radek Jaroš se svým týmem zaznamenali letos v červenci mimořádný úspěch. V rámci jedné expedice se třem členům týmu podařilo zdolat hned dva osmitisícové vrcholy Gasherbrum I a Gasherbrum II. Nejprve Radek Jaroš s kolegy Liborem Uhrem i Liborem Maškem stanuli na vrcholu Gasherbrumu II, třinácté nejvyšší hoře světa (8035 metrů nad mořem). Na druhý osmitisícový vrchol Gasherbrum I stoupali už jen Jaroš s Uhrem pouhých deset dní po zdolání Gasherbrumu II. "Na cestě jsme byli 50 hodin bez odpočinku, navíc nás pronásledovala nepříznivá předpověď počasí. V plánu byla cesta na Gé jedničku, kterou nikdo na světě ještě nezvládl - prvovýstup jihozápadní stěnou. V extrémních podmínkách zvolila expedice nakonec výstup po normální cestě a slavila úspěch," komentoval letošní osmitisícový úspěch Radek Jaroš při setkání s hejtmanem kraje Vysočina Jiřím Běhounkem a jeho kolegy z krajské rady.

 

Cílem Radka Jaroše je v rámci projektu Koruna Himaláje zdolat postupně všech čtrnáct osmitisícových vrcholů bez použití kyslíkových přístrojů. Zbývají mu již jen tři vrcholy - K2, Lhotse a Annapurna. "Kamarád z USA prý má novou cestu na K2 a chce se pokusit ji zdolat už v roce 2013. Možná se s ním svezu," naznačil náš nejúspěšnější horolezec své plány. Faktem je, že na cestě k druhé nejvyšší hoře světa K2 (8611 m. n. mořem) byl už čtyřikrát a ani jednou neuspěl. I přesto se nevzdává, ale čím je starší, dává si při výstupech větší pozor.

 

  • tisk@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 18.10.2010 / 18.10.2010

Počet návštěv: 13870
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek