Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Válečné hroby


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Související témata

 
 
 

Předání Pamětních plaket za péči o válečné hroby

V rámci slavnostní akce předání ocenění nejlepší obci kraje Vysočina dne 30. 7. 2010, uspořádané krajem Vysočina ve Víru u Bystřice nad Pernštejnem, se uskutečnilo i předání Pamětních plaket za péči o válečné hroby. Úvodním slovem slavnostní akt předání Pamětních plaket za péči o válečné hroby zahájil ing. Imrich Vetrák, zástupce Ministerstva obrany ČR.
 

 
 

Na návrh obecních úřadů obcí s rozšířenou působností a Krajského úřadu kraje Vysočina udělilo Ministerstvo obrany ČR plakety 4 obcím, 1 společnosti  a 6 soukromým osobám:

 

 • Obec Želiv, zastoupená starostou Karlem Chmelem, péče o hroby s ostatky a pomníky obětem I. a II. sv. války.
 • Obec Sobíňov, zastoupená starostou Václavem Ležákem, péče o hroby s ostatky a pomníky obětem II. sv. války.
 • Obec Hluboké, zastoupená starostkou Marií Svobodovou, péče o pomník obětem II. sv. války.
 • Město Ledeč nad Sázavou, zastoupena starostou Stanislavem Vrbou, péče o hrob s ostatky a pomník obětem I. a II. sv. války.
 • Správa městských lesů Jihlava, s.r.o. Pod Rozhlednou 3447/8, Jihlava, zastoupená ředitelem, jednatelem ing. Václavem Kodetem, za údržbu a péči o válečné hroby s ostatky na Ústředním hřbitově v Jihlavě.
 • František Syrovátka, Nová Buková č. 31, 394 03 Horní Cerekev, péče o pomník obětem I. sv. války.
 • Karel Macháček, 28. října 496,  394 70 Kamenice nad Lipou, péče o pietní místa obětem I. a II. sv. války.
 • František Mrvka, U Stadionu 447/V, 380 01 Dačice, péče o pomník obětem I. sv. války.
 • Michaela Nevoralová, Řásná 4, 588 56 Telč, péče o pomník obětem I. sv. války.
 • Jan a Marie Silvestrovi, Rozseč 22, 588 66 Rozseč, péče o pomník obětem I. sv. války.

 

V kraji Vysočina se nachází více než 1700 válečných hrobů a pietních míst (pomníků, pamětních desek).  O některé válečné hroby a pietní místa v kraji je pečováno vzorně, o některé méně a v některých případech  je péče zanedbatelná. Přitom pomníky válečným obětem mají nejen  historickou, v některých případech i uměleckou hodnotu.

Ve velké většině se pomníky nacházejí uprostřed obcí, na místech frekventovaných, kudy denně procházejí lidé. Jejich smyslem není jen vzpomínka na válečné oběti, ale měly by i nadále připomínat hrůzy války a také před ní varovat. Na mnohých pomnících, připomínajících oběti I. světové války, se dosud dochovaly časem poznamenané fotky mladých mužů, otců, dědů, kteří zahynuli během války v daleké cizině, jsou pochováni často neznámo kde, ale ve své rodné vlasti, ve své rodné vsi mají trvalou vzpomínku.

V letošním roce uplynulo 65 let od skončení II. světové války. Nelze si nepřipomenout tisíce válečných obětí, vojáků, povolaných bránit svou vlast nebo i ruských či amerických vojáků, kteří osvobozovali naši republiku, zahynuli  a jsou pohřbeni daleko od svých blízkých. Rovněž bychom neměli zapomínat  a věnovat pozornost i hrobům nevinných civilních obyvatel, žen, dětí, starců, kteří během válek zahynuli.

Do zahraničních misí i dnes odcházejí naši vojáci.  Někteří z nich se stali oběťmi těchto válečných konfliktů. I jim právem náleží trvalá vzpomínka.

Všem, kteří se o válečné hroby a pietní místa starají, patří poděkování.


Jaroslava Váchová

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
 • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
 • Předání Pamětních plaket za péči o válečné hroby
 

Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 9.8.2010 / 9.8.2010

Počet návštěv: 27849
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek