Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Kalendář akcí


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Petr Krčál : Komunitní plánování zajistí rozvoj služeb

Petr Krčál
Mezi modely komunitní práce je mnohdy uváděno i komunitní plánování, které můžeme definovat jako analýzu sociálních podmínek, sociální politiky a působnosti služeb, stanovování cílů, priorit a mobilizace vhodných zdrojů pro zabezpečení odpovídajících služeb a komunitních programů.
 

 
 

Metodou komunitního plánování sociálních služeb se zabývala i pracovní skupina pod vedením radního kraje Vysočina Petra Krčála, která bude připravovat odborné podklady pro další – nový Plán rozvoje sociálních služeb v kraji Vysočina. Kraj jako zadavatel této studie chce při tomto velice složitém procesu spolupracovat se všemi obcemi s rozšířenou působností a v závěrečné fázi počítá se zapojením všech dalších obcí v rámci kraje Vysočina. Sociální služby jsou jedním z nástrojů sociální politiky České republiky, který se poskytuje v situacích, kdy je sociálně efektnější poskytnout tyto služby místo peněžitých dávek, a kdy si tyto služby sami občané nemohou, a to vzhledem k odbornosti a specifičnosti, zabezpečit sami. Kraj Vysočina, jako koordinační a iniciační orgán, který podle zákona o sociálních službách zodpovídá za rozvoj a organizaci sociálních služeb, zřizuje několik stovek služeb, a to v nejrůznějších kategoriích a pro nejrůznější sociální skupiny obyvatel.

„Do přípravné fáze komunitního plánování lze zařadit všechny aktivity, které se konají před vlastním započetím plánování sociálních služeb. Plánujeme různé druhy seminářů pro krajské a obecní politiky, poskytovatele sociálních služeb a samozřejmě i pro odbornou veřejnost, která bude postupně dopracovávat vlastní podobu nového strategického dokumentu. Naše iniciační a koordinační skupina je velmi dynamickým a flexibilním uskupením a já osobně si od ní slibuji, že zabezpečí skloubení jednotlivých aktivit tak, aby bylo možno konstatovat, že si kraj udělal v některých službách pořáde,“ řekl k práci skupiny radní pro sociální oblast Petr Krčál.

Do celého procesu plánování sociálních služeb chceme zapojit i širokou veřejnost. Budeme organizovat řadu otevřených, veřejných akcí. Chceme seznámit uživatele sociálních služeb s celým procesem plánování, rozvoje, kvality a zejména financování sociálních služeb. Vysočina udělala mnoho dobré práce v posílení kvality sociálních služeb. O tom svědčí i celá řada inspekcí kvality sociálních služeb, přes které zjišťujeme, že dochází k posilování prvků konformity a celkové kvality služeb a seniorského bydlení. Sociální plánování patří mezi jeden z pevných bodů práce krajských struktur a slouží zejména k posílení strategické roviny v oblasti rozvoje a dalšího systémového financování služeb.

 

„Sociální ekonomika je vůbec jeden velký gordický uzel, který klade v České republice značné nároky na státní rozpočet. Nedořešena zůstává celá řada otazníků nad samotným systémem využívání příspěvků na péči a dále nad celkovou strukturou podílu ve financování služeb z úrovně obcí, krajů a celého státu. Otazníky na tímto gordickým uzlem zůstanou otevřeny vždy při schvalování státního rozpočtu na následující rok, tam se vždy nakumulují problémy z dlouhodobě nesystémového řešení otázek financování služeb,“ řekl Petr Krčál.

 

Dalším věcným a samostatným tématem by byla i otázka přechodu financování do rozpočtového určení daní, kdy by rozpočty krajů tvořily celou hlavní konstrukci finančních prostředků na provoz sociálních služeb. V celém systému financování však vyvstává řada zásadních otazníků, které jsou stále předmětem jednání expertních skupin na úrovni  MPSV. Jednou z nich jsou i paušální platby za zdravotní úkony, nebo sociální pojišťovna jako stabilizační prvek v oblasti financování služeb.

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 22.3.2010 / 22.3.2010

Počet návštěv: 11689
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek