Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Vysočina žádá změnu v tendru na práce ve státních lesích

smrk
Menší zpracovatelé dřeva a na ně navázané firmy se bojí, že se jim zhorší přístup ke dřevu ze státních lesů. To by mohlo do budoucna ohrozit jejich existenci a také vést k prohloubení nezaměstnanosti na Vysočině. Hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek tento týden odeslal dopis předsedovi vlády ČR s vyslovením obavy nad dopady sporného výběrového řízení na činnosti související s obhospodařováním lesů ve vlastnictví státu.
 

 
 

Důvodem k této obavě je rozhodnutí Lesů České republiky, s. p. vyhlásit veřejnou soutěž s podmínkou, že veškeré dřevo budou prodávat vítězové výběrového řízení. Ti dosud prodávali pouze polovinu dřeva. „S vítězem bude uzavřena smlouva, a to na dobu až deseti let podle charakteru soutěženého území. Velikost těchto územních jednotek oproti dosavadnímu stavu vzrostla, což bude mít buď přímo, nebo potažmo negativní dopad na malé a střední firmy,“ obává se krajský radní pro oblast lesního a vodního hospodářství a zemědělství Josef Matějek (ČSSD) a doplňuje, že zhoršení podmínek pro regionální firmy vnímá jako krok špatným směrem.

 

Vedení kraje Vysočina sdílí obavy podnikatelů a nejistotu odběratelů biomasy, kteří mají strach z nedostatku dřevní hmoty pro regionální výrobu tepla nebo elektrické energie. „Jsem přesvědčen, že zpřísnění předpisů týkající se precizace lesní hospodářské evidence a přehledu o původu dřeva u zpracovatelů povede k transparentnosti o skutečném rozsahu těžeb v lesích, o odvozu dřeva z lesa a v neposlední řadě i k přehledu o vlivu tohoto obnovitelného zdroje na průmyslová odvětví i na rozvoj venkova. Faktem je, že přehled o skutečně vytěženém množství dřevní hmoty a jeho využití pomůže řešit závazky vyplývající z předpisů ES týkajících se podpory využívání energie z obnovitelných zdrojů. Také tento aspekt vidím jako vhodnou alternativu neúměrných podpor týkajících se rozvoje fotovoltaiky a větrných elektráren," uvedl hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek.

 

Vedení kraje Vysočina za dané situace navrhuje zrušit vyhlášené výběrové řízení, prodloužit o rok až dva současný stav (staronová výběrová řízení na stejném počtu smluvních územních jednotek a se stejným poměrem prodeje dřeva při pni a odvozním místě). Takto získaný čas využít k vypracování a přijetí zákona o státním lesním majetku vč. vypracování koncepce státního podniku Lesy České republiky, s. p. s ohledem na regiony.

 

Poznámka: při pni - dřevo je prodáváno po pokácení

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
 • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
 • Vysočina žádá změnu v tendru na práce ve státních lesích
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 19.2.2010 / 19.2.2010

Počet návštěv: 23386
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek