Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina


 

Na dolnorakouské výstavě v Telči bude i Mahlerova taktovka

logo
Taktovka a rukopisy hudebního velikána Gustava Mahlera, ale také obrazy Františka Kupky a Egona Schieleho budou k vidění v Telči na Jihlavsku na Dolnorakouské zemské výstavě. Objevit by se tam měl také vzácný rukopis ze 13. století z Rakouska, řekl kurátor výstavy a děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Stehlík.
 

 
 

Vzácné archiválie budou kvůli citlivosti materiálu vystaveny jen na několik dnů, některé budou během konání výstavy od 17. dubna do 1. listopadu vyměněny za jiné. Vyjednává se třeba o zapůjčení korespondence Josefa Floriána, Bohuslava Reynka a Jakuba Demla.

 

V zámecké galerii se lidé budou moci seznámit s duchovní správou, šlechtickými rody i světem měšťanstva, obchodu a řemesel v regionu. Nebudou chybět třeba portréty Dietrichštejnů i exponáty vážící se k Lichtenštejnům a Slavatům. Některé předměty zapůjčí kláštery v Melku a Gerasu.

 

"Vůbec poprvé by se měla na výstavě v Česku objevit taktovka hudebního skladatele a rodáka z Kališť na Vysočině Gustava Mahlera. Řídil jí symfonický orchestr Vídeňské filharmonie," uvedl Stehlík. Také pro vynikajícího českého malíře Františka Kupku vedla cesta do světa přes Vídeň. Do Vídně odešel i pozdější světový designér Josef Hoffmann, rodák z Brtnice na Jihlavsku. Naopak Schiele měl českou matku a často jezdil do Českého Krumlova. "Z hlediska významných uměleckých předmětů bude výstava velmi zajímavá," slibuje Stehlík.

 

Autor scénáře je nakonec spokojený i se změnou ve scénáři kvůli prostorám. Část týkající se 20. století musela být přesunuta ze státního zámku do Galerie Hasičský dům na náměstí Zachariáše z Hradce, protože Národní památkový ústav nestačil opravit zámecké konírny. "Bude to takový historický a zároveň prostorový střih," konstatoval Stehlík.

 

Na státním zámku se bude výstava konat jednak v prostorách, kde sídlí Muzeum Vysočiny, a jednak v zámecké galerii a k ní vedoucímu renesančnímu loubí. V Muzeu Vysočiny finišují stavební úpravy: vyklizené sály získaly nové dubové podlahy, řemeslníci renovovali okna a dveře, instalují novou osvětlovací techniku. Na loubí se opravuje střecha a krovy.

 

V Raabsu, Hornu a Telči začne Dolnorakouská zemská výstava 17. dubna. Rakouská strana poslala do Raabsu a Hornu 22 milionu eur, příspěvek pro Telč je zhruba dva miliony eur. Rakušané podle dolnorakouského hejtmana Erwina Prölla

 

  • Zdroj ČTK, autor: Jaroslava Mikešová
 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Na dolnorakouské výstavě v Telči bude i Mahlerova taktovka
 

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 3.2.2009 / 3.2.2009

Počet návštěv: 10094
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek