Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina


 

Sladká královna Vysočiny - jihlavská cukrářka Marie Homolová

Homolova
Už třetí generace rodiny Homolů cukraří v Jihlavě. Na začátku již téměř dvacetileté rodinné tradice bylo rozhodnutí rodiny založit cukrárnu - v Jihlavě U brány. Tradici odstartovala Marie Homolová, která dnes obdržela od Společenstva cukrářů ČR Řád sv. Ambrože 1. třídy s řetězem. "Jde o výjimečné ocenění za celoživotní přínos svému oboru," uvedl Květoslav Hvězda, prezident Společenstva.
 

 
 

Marie Homolová pracovala po vyučení 23 let jako vedoucí potravinářské výroby, po revoluci s rodinou otevřela v Jihlavě soukromé cukrářství. "První rok pracoval každý, kdo měl ruce a nohy. Začátek byl těžký, na vše jsme si museli půjčit a vše splácet," uvedla Marie Homolová. Dnes vyhlášenou jihlavskou cukrárnu U brány vede její dcera Miroslava Caklová se svým synem. V sortimentu cukrárny, která se pyšní republikovým titulem Cukrárna roku 2004 a pravidelně dodává cukrářské zboží na Pražský hrad, jsou zhruba dvě desítky vlastních originálních zákusků. "Patrně nejznámější a vlastně i jeden z prvních je náš jogurtový dort. Ten už vyhrál několik cen zdravé výživy," připomněla M. Homolová.

 

Týdně v rodinné cukrárně spotřebují desítky kilogramů mouky, tisíce vajec a stovky kilogramů másla a cukru. "Vysočina je potravinami, které snesou měřítko velmi vysoké kvality prostoupená. Od letošního roku jsou těm nejlepším regionálním produktům udělovány značky Vysočina - regionální produkt. V případě cukrářských výrobků vidím velký potenciál pro certifikaci," uvedl hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil.

 

V současné době je v cukrářské výrobě v ČR, podle odhadu Společenstva cukrářů ČR, zaměstnáno zhruba 40 tisíc lidí.

Řád sv. Ambrože za celoživotní práci v roce 2005 získal od Společenstva cukrářů ČR i Jan Hruška z Havlíčkova Brodu.

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
 
 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Sladká královna Vysočiny - jihlavská cukrářka Marie Homolová
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 10.10.2008 / 10.10.2008

Počet návštěv: 18706
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 11.00–16.00, středa: 7.00–12.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí: 11.00–16.00, středa: 7.00–12.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek