Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Finanční dar z Vysočiny má na Ukrajině hmatatelnou podobu

ukrajina
Dětem ve školách v ukrajinské Strimbě a Lazeščině bude díky spolupráci Vysočiny a Zakarpatské oblasti v zimě mnohem tepleji. V září skončily práce na výměně oken ve školních budovách. Výměnu oken hradil dobročinný fond ViZa, založený oběma kraji v rámci partnerství, které regiony navázaly zhruba před 14 měsíci. „Zachránili jsme teplo uvnitř školy,“ řekl při slavnostním předávání práce ředitel lazeščinské školy Ivan Buntušiak. Škola v Lazeščině, do které chodí 650 dětí, totiž v zimě byla téměř neobyvatelná.
 

 
 

Stará okna prakticky vypadávala ze zdí, kotelna je dávno nefunkční a nebývalo výjimkou, že výuka probíhala při teplotách, které se blížily nule. Podobné podmínky panovaly i ve škole v nedaleké Strimbě. Také zde fond ViZa hradil výměnu oken. „Naše partnerství se Zakarpatskou oblastí se rozvíjí nejrychleji ze všech podobných partnerských vztahů, které má Vysočina uzavřeny. Je to tím, jak aktivně ukrajinská strana k té spolupráci přistoupila,“ řekl během malé slavnosti, již uspořádaly děti ve Strimbě hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil.

 

Výsledek letních stavebních prací si přijeli zástupci Vysočiny přímo do Zakarpatí prohlédnout. Školy stihly nejen výměnu oken, ale také částečné vnitřní úpravy, vymalování a podobně. Děti se Čechům pochlubily recitací básniček, písničkami i tancem. V Lazeščině předvedly tradiční huculské hudební nástroje a přímo pro hejtmana Vystrčila složily i písničku. „Pro celou školu i pro celou obec je to velký okamžik. Moc si té práce vážíme,“ vysvětlil Ivan Buntušiak.

 

Počátek spolupráce Vysočiny se Zakarpatskou oblastí se datuje do roku 2007. Tehdy poprvé vyjeli v červenci zástupci Vysočiny, konkrétně náměstek hejtmana Václav Kodet a člen zastupitelstva Jiří Běhounek do Zakarpatí, aby přímo na místě zjistili, zda je spolupráce vůbec možná, zda o ni ukrajinský partner stojí a jakou by měla mít podobu.

Na základě výsledků této návštěvy pak o měsíc později kraj Vysočina vyslal do Zakarpatské oblasti oficiální delegaci, vedenou hejtmanem Milošem Vystrčilem a složenou ze zástupců všech politických klubů zastupitelstva. Ta na místě dohodla s vedením Zakarpatí a Rachivského okresu podmínky smlouvy o spolupráci a tu pak obě strany podepsaly v únoru roku 2008.

Krajské zastupitelstvo Vysočiny mezi tím schválilo v rámci rozpočtu pět milionů korun na tuto spolupráci. Byl také založen dobročinný fond ViZa, jako ukrajinská právnická osoba v jejímž čele stojí političtí a administrativní představitelé obou krajů. Fond se zabývá zejména financováním projektů, které se během spolupráce v Zakarpatí uskutečňují.

 

Partnerství se Zakarpatskou oblastí má na starosti společná stálá konference, ve které mají na straně Vysočiny zástupce všechny politické kluby zastupitelstva. Konference pro příští rok navrhuje do krajského rozpočtu opět pět milionů korun. Zároveň krajskému zastupitelstvu navrhuje tři možná využití – dokončení stavebních úprav budov ve Strimbě a Lazeščině, příspěvek ústavu sociální péče v Ture Rametě na plynové topení, či pomoc při budování rehabilitačního centra pro děti s obrnou.

 

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
 • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
 • Finanční dar z Vysočiny má na Ukrajině hmatatelnou podobu
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 11.9.2008 / 11.9.2008

Počet návštěv: 13979
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek