Další informace

 
 

Doporučujeme

Naše bannery a ikonky pro vaše stránky:
  • Odkaz na zřizovatele
  • Fond Vysočiny
 
 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro příspěvkové organizace > Právní předpisy kraje


 

Petr Krčál: Významná výročí je třeba připomínat

Na celém území kraje Vysočina se uskutečnily v minulých dnech vzpomínkové akce k 65. výročí osvobození Československa a ukončení II. světové války. Dnes, po uplynutí více jak šesti desetiletí, si tragické osudy mnoha lidí oné doby dokáže naše generace představit jen velmi nedokonale a velmi neúplně. Úplně mimo naši představivost byla i Evropa, v té době zničená pohybem front a bombardováním, Evropa rozvrácená nenávistí a vražděním.
 

 
 

Pamětníků oněch hrozných dob ubývá. Naše republika dnes žije svým, na první pohled obyčejným a klidným životem. Období, na něž dnes vzpomínáme, se mnohým jeví jako něco zcela výjimečného, jako dávná minulost, v níž jim oběti a viníci začínají splývat a jako éra, od níž by chtěli být navždy odděleni a se kterou by nechtěli mít nic společného. Pamětních vzpomínkových akci v obcích Polnička, Cikháj, Fryšava pod Žákovou horou a Velkém Meziříčí se zúčastnili i náměstek hejtmana kraje Vysočina Vladimír Novotný a radní kraje Vysočina Petr Krčál.

 

„V posledních letech jsme navíc svědky řady pokusů o relativizaci hodnocení jak druhé světové války, tak i období po ní bezprostředně následujícího. Stále znovu se setkáváme s pokusy dívat se na minulost nehistoricky, s pokusy pomíjet vztah příčin a následků, s pokusy k tragickému období války a k období těsně po ní přistupovat s optikou jakési symetrie utrpení,“ řekl radní Petr Krčál.

 

Proto je třeba takováto významná místa připomínat. Je třeba připomínat jejich oběti, je třeba připomínat utrpení, jemuž byly vystaveny. Právě proto je tolik záslužná činnost lidí, kteří jste toto utrpení poznali na vlastní kůži, kteří za svobodu své vlasti bojovali a nasazovali své životy. „Vaše paměť a zkušenost musí být předána mladým generacím jako připomenutí, jako varování i jako inspirace. Jedině s tímto poučením a se znalostí vlastní historie můžeme pro nás v současné Evropě zajistit dobrou budoucnost,“ řekl na závěr náměstek hejtmana kraje Vysočina Vladimír Novotný.

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 11.5.2010 / 11.5.2010

Počet návštěv: 8349
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek