Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Víkend otevřených zahrad a jedinečná výstava dud na Hradě Kámen

Zahrada
Už potřetí se připojí Hrad Kámen k celoevropské akci Víkend otevřených zahrad. Ve dnech 11. a 12. června se vždy v 11 a 14 hodin uskuteční komentované prohlídky parku zaměřené nejen na historii, ale také na jeho současný stav. „Více než hektarový park je zapsán do seznamu nemovitých kulturních památek a je zajímavý svým skalním útvarem a památnými stromy, jako jsou Kámenský cypřišek a Hradní buk,“ zve na prohlídku radní Kraje Vysočina po oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.
 

 
 

O druhém červnovém víkendu se návštěvníci dále mohou těšit na doprovodné aktivity v podobě vědomostního kvízu a květinové vazby instalované v interiérech hradu. Revitalizovaný park je vyhledávaným cílem návštěvníků od jara do podzimu. Pro veřejnost se brány parku otevírají od 10 do 17 hodin. Nejinak tomu bude i v rámci víkendové akce.

 

Velká Británie, která je proslulá svými městskými parky, zavedla nový zvyk otevírání zahrad veřejnosti s cílem představit všem bohatství zahradní a krajinářské architektury a oživit zájem o tyto prostory. Postupně se z této aktivity stala tradice, která se rozšířila po celé Evropě. V České republice se do projektu zapojují i běžně navštěvovaná místa, která mají připravena nevšední doplňkový program. Letos bude navíc věnována zvláštní pozornost místům spojeným s českým králem a římským císařem Karlem IV., jehož 700. výročí narození v tomto roce oslavujeme.

 

Při příležitosti tohoto významného výročí byla na Hradě Kámen instalována mimořádná výstava Historické dudy, nástroj králů i žebráků, která v měsících červnu a červenci představuje mimo jiné i dudy používané na dvoře Karla IV. Nejen tyto, ale i ostatní unikátní hudební nástroje používané v průběhu 13. až 17. století, byly vytvořeny podle dobové ikonografie. Jejich předlohou byl například pro gotiku španělský královský manuskript Cantigas de Santa Maria nebo nástěnné malby ve Velké věži hradu Karlštejna. K vidění jsou i vrcholně gotické dudy zhotovené podle kouřimského anděla s dudami zobrazeného na fresce v kapli sv. Kateřiny. Renesanci představují nástroje vyrobené podle rytiny Albrechta Dürera nebo podle skulptury chlapce hrajícího na dudy ze Zpívající fontány nacházející se v královské zahradě na Pražském Hradě před Letohrádkem královny Anny. Tyto české renesanční dudy jsou zajímavé tím, že mají stejnou stavbu jako nástroj, který se u nás vyskytuje dodnes pod názvem české dudy. Na výstavě nechybí ani interesantní dvojhlasé dudy impozantních rozměrů Grosser Bock. Manýrismus zastupují nástroje zhotovené podle obrazů slavných vlámských malířů nebo podle archeologického nálezu vraku lodi potopené v 17. století na severu Německa. Jedná se vůbec o první instalaci v České republice.


„Hrad Kámen si autor a kurátor výstavy v jedné osobě nevybral náhodou, nýbrž jedny renesanční dudy byly zhotoveny podle dochované malby na kámenském hradě,“ vysvětluje radní Kraje Vysočina Marie Kružíková, která doplňuje, že součástí výstavy jsou i nahrávky jednotlivých hudebních nástrojů, jejichž libé zvuky lákají návštěvníky k poslechu. Příležitost zaposlouchat se naživo se naskytne všem účastníkům dvou přednášek, které se na hradě uskuteční ve dnech 5. a 30. července jako doprovodný program k výstavě. Miloslav Vaváček osobně představí část své jedinečné sbírky, a protože je nejen sběratelem, ale zároveň i aktivním hudebníkem, na některé i zahraje.

 Zahrada Kámen
Dudy

  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 249, e-mail: kominova.j@kr-vysocina.cz
 

Odkazy

 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 9.6.2016 / 9.6.2016

Počet návštěv: 3476
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies