Cesta: Titulní stránka > Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu


 

Velký úspěch žáků OA, SZŠ a SOŠS Jihlava na gastronomické soutěži v Remeši, hodnocení znělo „wau“

Soutěž v Remeši
Deset družstev z celého světa se v pondělí 7. listopadu sjelo do francouzské Remeše, aby poměřilo síly v gastronomické soutěži Trophée Mille. "Českou republiku a hlavně Kraj Vysočina zastupovalo duo Eliška Procházková a Michal Seknička z krajské OA, SZŠ a SOŠS Jihlava, jejichž výkony posuzovaly špičky francouzské gastronomie s michelinskými oceněními. Hodnocení bylo slovní, vyplynulo z něj převážně skvělé páté místo," uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
 

 
 

„Velmi kladně hodnotila porota odvedenou práci a kvalitní přípravu, která byla pro duo mladých kuchařů velmi náročná. Museli se totiž vypořádat například s menším kusem masa, než předpokládali. Čas přitom zvládli naprosto excelentně, když servírovali na vteřinu přesně,“ vylíčil své pocity okamžitě po závěru soutěže ředitel OA, SZŠ a SOŠS Jihlava Libor Fasora.


Také žáci byli ze soutěže nadšení. „I přes drobné technické problémy v kuchyni jsme přípravu šesti porcí sladkého i slaného chodu zvládli a těší nás, že porotci velmi pozitivně hodnotili zapojení sezonních surovin a navíc přidali i mnoho postřehů a rad, v čem a jak se do příští soutěže ještě zlepšit,“ pochvalovali si společně Eliška Procházková i Michal Seknička, kteří z povinných surovin - jehněčí pečeně, žampionů, šafránu a champagne připravili pečený jehněcí hřbet na bylinkách s omáčkou z kořenové zeleniny a červeného vína, jemné celerové pyré, konfitovaný brambor s máslem a šafránem a zeleninu na másle (žampiony, květák, ředkev, karotka, fazolové lusky, červená cibule). Sladký chod představovaly ravioly z odpalovaného těsta plněné povidly, rozvar z karamelu a švestek podušený v champagne, podávané se skořicovým tvarohem a strouhaným perníkem.

 

„Nic jsme nenechali náhodě a dvouměsíční přípravu jsme zvládli na jedničku. Soutěžní chody jsme totiž vařili ve volném čase odpoledne po vyučování a praxi asi tak desetkrát a při přípravě jsme spolupracovali i se zkušeným kuchařem a majitelem vyhlášené jihlavské restaurace Pavlem Marešem,“ prozradil učitel odborného výcviku z OA, SZŠ a SOŠS Libor Homolka, který si vybral jedny ze svých nejšikovnějších žáků. Ti si nakonec od poroty vyslechli nejen slova uznání, ale také rady v podobě detailů, které by výsledek zlepšily. Například ještě více si pohrát s dochucením připravovaných pokrmů. „Úžasné hodnocení přišlo od Belgie, a to jasné a krátké wau, takže paráda. Přesně takto jsme si to představovali a jsem rád, že s čím jsme sem jeli, to jsme také splnili. Jsem na celý tým hrdý a nadšený, že jsme se mohli podobné akce zúčastnit,“ neskrýval své pocity ředitel Libor Fasora.

 

V kategorii Spolupráce při přípravě zvítězili Brazilci. První místo za sladký chod si vyvařila Belgie, za slaný chod patří pomyslné zlato Francii a celkovým prvním místem se mohou pyšnit Japonci.

 

Zatímco studenti vařili, tak pro profesory a doprovod byla připravena návštěva tradiční výrobny sušenek Fossier. Odpoledne se už všichni včetně studentů podívali do vinných sklepů a večer se pak za účasti celé poroty a významných představitelů města Remeše i regionu Grand Est uskutečnilo vyhodnocení celé soutěže a předání cen.

 

V minulém roce se soutěže zúčastnili studenti AOHŠ Havlíčkův Brod Jakub Flégr a Adéla Dangová. Jejich pokrmy porotu zaujaly natolik, že v náročné konkurenci obsadili čtvrté místo. 


  • tisk@kr-vysocina.cz
  • Více informací: Libor Fasora, ředitel OA, SZŠ a SOŠS Jihlava, e-mail: reditel@ozs-ji.cz
  • Foto: OA, SZŠ a SOŠS, Jana Čermáková, odbor školství, mládeže a sportu, Krajský úřad Kraje Vysočina


 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 8.11.2016 / 8.11.2016

Počet návštěv: 4218
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu, 20/22, Rue du Commerce, 1000 Brusel Ixelles, Belgie, e-mail: info@vysocina.eu
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek