Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Vážit se bude v příštím roce na více místech v regionu

Dynamické váhy
Dynamické váhy zabudované do tělesa silnice se v příštím roce pravděpodobně objeví na dalších místech Vysočiny. Kraj Vysočina avizuje zadání veřejné zakázky, prostřednictvím které hledá dodavatele a provozovatele vysokorychlostního tzv. dynamického vážení nákladních vozidel generujícího data o přetížených vozidlech. „Monitorování a postih přetížených vozidel je nástroj, který má napomoci ke snižování nestandardně vysoké zátěže na regionální silnice. Přetížená auta nemají na silnicích co dělat. Už nejsme ochotni tuto skutečnost ignorovat a dívat se, jak se obcházení pravidel podepisuje na kvalitě opravených silnic,“ zdůvodňuje rozhodnutí kraje náměstek hejtmana pro oblast dopravy a silničního hospodářství Libor Joukl.
 

 
 

Předmětem veřejné zakázky, která bude zveřejněna na začátku příštího roku  je dodávka dat z vysokorychlostních vah, která jsou potřebná pro vedení správního řízení s provozovatelem vozidla, které je přetíženo. „Budeme hledat nejen dodavatele technologie, ale zároveň také provozovatele, který nově celý proces monitoringu a vyhodnocení provede sám až k vydání vážního lístku s identifikací SPZ s hodnotami o případném přetížení. Kompletní dokumentace přestupku bude předána příslušnému úřadu k zahájení správního řízení,“ popsal proces Libor Joukl. Od Nového roku přijde přetížení vozidla zhruba na 9 tisíc korun za tunu. Poplatek  - správní pokuta bude rozdělen mezi administrující obec, vlastníka komunikace a kraj. Provoz celého řetězce vah bude Kraj Vysočina financovat ze svého podílu  po dobu 10 let. Poté bude zařízení převedeno na vlastníka komunikace. Podle dostupných statistik je v místě prvních dynamických vah instalovaných Krajem Vysočina u Velkého Meziříčí řešeno denně v průměru pět přestupků spojených s provozem přetíženého vozidla.

 

Nejvíce přetížených vozidel se podle sledovaného stavu silnic pohybuje v rámci Vysočiny po komunikacích propojujících severní část země s Rakouskem. Zatíženy jsou silnice II/353, I/38, I/34, I/37. Během příštího roku by mohla být osazena dynamickými váhami především místa jejich křížení s D1 např. u Humpolce, Větrného Jeníkova nebo Velké Bíteše, mezi dalšími místy figurují komunikace u Ždírce na Havlíčkobrodsku. Některé komunikace v blízkosti těchto míst budou osazena zákazovými značkami nad 12 t.

 

V případě dodržení navrženého časového harmonogramu by se váhy měly v regionu objevit do konce roku 2016.

 

Související tiskové zprávy: http://www.kr-vysocina.cz/kraj-vysocina-chce-zamezit-niceni-svych-silnic-pretizene-kamiony-odhali-vahy/d-4065949


 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 11.12.2015 / 11.12.2015

Počet návštěv: 5270
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek