Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Vánoční výstava v Muzeu Vysočiny Jihlava

Narodil se Ježíšek
Muzeum Vysočiny Jihlava připravilo v adventním a vánočním čase výstavu s názvem Narodil se Ježíšek (křesťanské Vánoce), která byla v přízemí muzea zahájena minulý týden a potrvá přístupná až do 10. ledna 2016. Otevřena bude denně mimo pondělí, a to i během svátečních dnů vyjma Štědrého dne. „Každoročně na přelomu roku se v jihlavském muzeu koná vánoční výstava. Letos je však pojata zcela jinak. Záměrem je odvést návštěvníky od předvánočního shonu a prostým avšak poutavým způsobem jim připomenout příběh tradující se už po dvě tisíciletí,“ uvedla Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
 

 
 

Výstavu zahájil farář z kostela sv. Jakuba Petr Božík. Vlídným slovem promluvil o ideji Vánoc, o světle betlémském a pozval všechny přítomné na prohlídku výstavy, ve které vyzdvihl zdařilé propojení textové části s obrazy a plastikami vztahujícími se k příběhu narození dítěte v betlémském chlévě. Vůbec poprvé je prezentován obraz z jihlavské sbírky, na kterém je zpodobněna kojící Madona, což je velmi neobvyklé pojetí, a také obraz černé Madony. Vzácným exponátem je sousoší Vyučování P. Marie, které je vypůjčené od Královské kanonie premonstrátů.

 

„Přijďte si připomenout tradice jako je pečení vánočky, betlémské světlo, půlnoční, K + M + B a dozvědět se více o betlémské hvězdě a názorech astronomů, o dataci narození Ježíše, o Svaté rodině, o sv. Františkovi z Assisi a stavění betlémů a o obdarovávání se, při kterém jde o projev přízně, úcty a lásky. Dozvíte se také, že kořeny Vánoc částečně vycházejí z pohanských slavností zimního slunovratu. Cílem výstavy je navést návštěvníka k zamyšlení, ke kterému během života zejména ve zralém věku dospěje snad každý z nás,“ láká krajská radní.

 

Pro děti je připravena možnost obdarovat maličkými dárky Ježíška v jihlavském muzeu. Po celou dobu konání této poněkud specifické výstavy mohou děti nosit nejenom vlastnoručně vyrobené dárečky, ale i zvířátka nebo postavičky, které se jdou na miminko podívat. Stejně jako kdysi, kdy někteří věřili ve Spasitele a spěchali ho obdarovat a poklonit se mu. Všechny tyto přinesené drobnosti budou vystaveny v předsálí.

 

Zároveň při návštěvě muzea mohou návštěvníci zavítat i na další výstavy - hravou výstavu Fenomén Igráček nebo Zaniklé vesnice na Brtnicku, která přibližuje archeologický výzkum zaniklých středověkých vsí Strenčí, Stančice a Bradlo. Zhlédnout mohou i soutěžní fotografie z letošního ročníku Photographia Natura 2015 nebo si zapózovat před malovaným pozadím a pořídit si vlastní podobenku ve stylu předků v rámci výstavy Já bych chtěl mít Tvé foto!


 • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
  Krajksý úřad Kraje Vysočina
  tel.: 564 602 249, e-mail: kominova.j@kr-vysocina.cz

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
 • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
 • Vánoční výstava v Muzeu Vysočiny Jihlava
 

Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 8.12.2015 / 8.12.2015

Počet návštěv: 2496
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • Czech POINT
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Vysočina šetří energii
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek