Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina > Tiskové zprávy


 

V ústavu sociální péče v Lidmani vyrostl nový nízkoenergetický dům

V Ústavu sociální péče v Lidmani vyrostl nový nízkoenergetický dům
S přispěním evropských dotací dokončil letos v červenci Kraj Vysočina v Ústavu sociální péče v Lidmani na Pelhřimovsku nový nízkoenergetický bytový dům. V průběhu roční rekonstrukce vznikly prostory, které poskytnou ubytování pro 18 mentálně handicapovaných klientů ústavu a provozní zázemí pro šest zaměstnanců. „Budovu jsme koncipovali jako samostatné, vzájemně propojené bloky s buňkami rodinného typu, kde má každý z klientů k dispozici vlastní pokoj,“ vysvětluje Petr Krčál, radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí. Obytná budova v nízkém energetickém standardu je jednou ze sedmi pilotních investic v rámci nadnárodního projektu CEC5 – Demonstrace energetické efektivnosti a využití obnovitelných zdrojů energie ve veřejných budovách.
 

 
 

V areálu Ústavu sociální péče Lidmaň vyrostl v období od července 2012 do července 2013 nízkoenergetický dům, který nahradil stávající nevyhovující objekt. Novostavba v Lidmani přispěje ke zlepšení komfortu a životního standardu klientů ústavu a ukáže, jaké technologie a opatření lze využít ke snížení energetické náročnosti veřejných budov, současně představuje inovativní technologie a ekologicky šetrné možnosti, jak zlepšit energetickou účinnost budov a efektivně využívat energii, včetně obnovitelných zdrojů. Jako hlavní zdroj tepla slouží tepelná čerpadla pro systém teplovzdušného vytápění s rekuperací tepla, doplňkově pak energii dodává fotovoltaická elektrárna, která je ve formě hydroizolační fólie integrována do střešní krytiny. Samozřejmostí je důkladná tepelná izolace obálky budovy. „Smyslem investice v Lidmani není pouze dosažení energetických úspor a optimalizace nákladů na provoz budovy,“ říká Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje. „Chceme též zvýšit všeobecné povědomí o problematice energetické náročnosti a přispět k rozšíření principů udržitelné výstavby na území našeho kraje,“ doplnil.

 

Výstavba nízkoenergetického objektu v Lidmani je součástí evropského nadnárodního projektu CEC5 – Demonstrace energetické efektivnosti a využití obnovitelných zdrojů energie ve veřejných budovách. Projekt získal podporu v rámci strategické výzvy Operačního programu CENTRAL EUROPE a Kraj Vysočina se na jeho realizaci podílí ve spolupráci s partnery z osmi zemí Evropské unie za pomoci dotace z Evropského fondu regionálního rozvoje. Projekt se zaměřuje na zvyšování energetické účinnosti budov a jejich šetrnosti k životnímu prostředí, zejména cestou vytváření společných strategií a akčních plánů, a usiluje o obohacení všeobecných stavebních standardů o principy energetické efektivnosti a dlouhodobé udržitelnosti. To vše partneři projektu představí na příkladech sedmi pilotních investic – novostaveb či rekonstrukcí různých typů budov ve veřejném vlastnictví.

 

 

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • V Ústavu sociální péče v Lidmani vyrostl nový nízkoenergetický dům
 

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 8.8.2013 / 8.8.2013

Počet návštěv: 5419
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 11.00–16.00, středa: 7.00–12.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí: 11.00–16.00, středa: 7.00–12.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek