Cesta: Titulní stránka > Zahraniční vztahy


 

V Telči se sešli odborníci na kyberbezpečnost z EU, zemí Východního partnerství i Tchaj-wanu

V Telči se sešli odborníci na kyberbezpečnost z EU, zemí Východního partnerství i Tchaj-wanu
V rámci předsednictví České republiky v Radě EU uspořádal Kraj Vysočina ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR konferenci Digital Partnership for Cybersecurity and Resilience in Regions. Mezinárodní konference ke kybernetické bezpečnosti se konala ve čtvrtek 6. října v Telči a zúčastnilo se jí 150 odborníků z celé České republiky, států Evropské unie, zástupci zemí Východního partnerství i hosté z Tchaj-wanu. „Ruskou agresi na Ukrajině provází od roku 2014 i kybernetická forma války, která zasahuje mnoho zemí včetně České republiky, a to konkrétně i důležité organizace a služby pro občany, které řídíme my na krajské úrovni. Typicky mohu zmínit například zdravotnictví. To vše potvrzuje důležitost tématu kybernetické bezpečnosti a odolnosti, kterým se jako kraj dlouhodobě zabýváme a uzavíráme v této oblasti významná partnerství – s odbornou sférou, státní správou a samosprávou i firmami, a také s přáteli v zahraniční,“ uvedl na zahájení konference hejtman Vítězslav Schrek.
 

 
 

Na konferenci dorazili kromě hostů a přednášejících z Česka i odborníci z Tchaj-wanu, Estonska, Francie, Rumunska, Arménie, Gruzie, Moldavska, Azerbajdžánu i Ukrajiny.
Konference se věnovala zejména dopadům geopolitických situací na kybernetickou bezpečnost a novým hrozbám, které odborníci z unijních zemí aktuálně řeší. Velký zájem o navázání spolupráce, ale hlavně pak sdílení ověřené praxe při odhalování kybernetických útoků měly Gruzie, Moldavsko a především Ukrajina, které od začátku ruské invaze čelí masivním kybernetickým útokům zaměřeným i na instituce veřejné správy. „Útočníci jsou stále o několik kroků napřed před těmi, kdo organizaci chrání a tento rozdíl je velmi těžké překlenout. Stále je těžké zajišťovat dostatečné kapacity pro budování kybernetické bezpečnosti a odolnosti – to byla stěžejní témata konference. Velmi pozitivní je rostoucí trend ve schopnosti navazování partnerství, ať už na národní či mezinárodní úrovni, které vede právě ke zvýšení odolnosti proti kybernetickým útokům. Je dobré vědět, že na zajištění bezpečnosti nejste sami, že existují partneři, na které se můžete obrátit, a oni vám v případě potřeby pomohou,“ říká bezpečnostní analytik Kraje Vysočina Dominik Marek.

 

Hlavním přínosem široce zastoupeného mezinárodního setkání byla výměna zkušeností mezi evropskými lídry v této oblasti a zástupci zemí Východního partnerství, sdílení praxe při budování kapacit v oblasti kybernetické bezpečnosti a odolnosti na regionální úrovni i posílení mezinárodních partnerství s možností sdílení nových opensource nástrojů pro veřejnou správu. Diskutovalo se například také o náboru expertů, jejich adekvátním ohodnocení i o zatraktivnění oboru pro ženy. Specialisté z Tchaj-wanu přednášeli o budování centrálně řízené bezpečnosti nemocnic a odborníci z Estonska představili svoji cestu postupného budování vlastní digitální společnosti.

 

Záštitu nad konferencí Digital Partnership for Cybersecurity and Resilience in Regions převzal ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek, místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost. Hlavním partnerem akce byl OPTOKON.


konference Telč

konference Telč

konference Telč

konference Telč

konference Telč

konference Telč

konference Telč

  • tisk@kr-vysocina.cz 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 7.10.2022 / 7.10.2022

Počet návštěv: 570
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies