Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

V regionu mizí nebezpečné křižovatky

Statistiky dopravních nehod v ČR v posledních dvou letech zaznamenaly celorepublikově nárůst počtu usmrcených při nehodách na pozemních komunikacích. V Kraji Vysočina došlo k největšímu relativnímu poklesu počtu usmrcených o 18,6% na celkových 32. Bohužel však pět tragických nehod za čtyři předchozí dny počet obětí dopravních nehod v Kraji Vysočina za letošní rok zvýšilo už na 26. Cyklus Dopravních snídaní s BESIPEM chce napomoci tento stav napravit, a to včetně upozornění na nebezpečná dopravní místa v regionu.
 

 
 

V loňském roce zemřelo na silnicích České republiky 738 osob. Počet obětí tak meziročně narostl o 50, tj. 7,3 procenta. Naopak poklesl počet těžce zraněných, a to z 2 762 na 2 540. Jsou to hrozivá čísla. Klíčem k dalšímu snižování následků dopravních nehod jsou systémový přístup a konkrétní preventivní aktivity na regionální úrovni. Pravidelně organizované Dopravní snídaně s BESIPEM organizované v každém kraji se letos zaměřily na vytipování rizikových míst na komunikacích v rámci kraje a současně na navržení možných řešení. Pozornost byla věnována zejména těm místům, kde dochází ke střetům s pevnými překážkami, a rovněž tak nebezpečným železničním přejezdům a především nebezpečným křižovatkám.

„Problematika bezpečnosti silničního provozu na silnicích II. a III. tříd spadá do mé kompetence. Kraj Vysočina má zájem, aby bezpečnost silničního provozu doznala výrazného zlepšení. Dokládá to téměř 12 miliónů korun, které Kraj Vysočina v letošním roce z vlastního rozpočtu investoval do bezpečnostních aktivit. Konkrétně šlo o dva grantové programy Fondu Vysočiny zaměřené na podporu zvýšení bezpečnosti na pozemních komunikacích formou osvětlení přechodů pro chodce nebo instalací dynamických zpomalovacích systémů a také na modernizaci dětských dopravních hřišť. Kraj Vysočina na základě iniciativy krajského zastupitelstva pořídil pro téměř všechny občany reflexní pásky, jejich distribuci zajišťují města a obce,“ říká Jan Hyliš, radní Kraje Vysočina pro oblast dopravy a silničního hospodářství s tím, že další peníze jsou pravidelně investovány do zvýšení bezpečnosti vytipovaných rizikových úseků nejen regionálních komunikací – především křižovatek.

 

V současné době je na páteřní silniční síti v Kraji Vysočina cca deset rizikových křižovatek, na kterých se už tři roky projektově nebo stavebně pracuje a řeší se jejich bezpečnost. Např.:

 • Křižovatka I/23 a I/38 v lokalitě Kasárna – pokud se ŘSD podaří vše připravit, je pravděpodobné, že se na této křižovatce příští rok začne kruhový objezd
 • Křižovatka II/351 a II/401 u obce Slavičky – Kraj Vysočina její rekonstrukci připravuje na příští rok
 • Křižovatka I/34 a I/37 ve Ždírci nad Doubravou – úprava instalací semaforů byla dokončena
 • Křižovatka II/152 a II/408 v Jemnici – Kraj Vysočina toto místo právě dokončil

 

 O potenciálu Dopravních snídaní s BESIPEM přispět ke snížení počtu usmrcených a vážně zraněných při dopravních nehodách svědčí, že jejími partnery je celá řada veřejnoprávních a soukromých subjektů.  Podle aktuálních informací, které byly předány na setkání v Kraji Vysočina, budou intenzivní preventivní kampaně BESIPu pro rok 2017 zaměřeny na cílové skupiny profesionálních řidičů – především malých dopravních nákladních vozidel a autobusů a také na řidiče - seniory, kteří tvoří stále početnější skupinu účastníků silničního provozu s účastnictvím při fatálních dopravních nehodách.

 

Besip

 • Jitka Svatošová, oddělení tiskové
  Krajský úřad Kraje Vysočina
  e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
 • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
 • V regionu mizí nebezpečné křižovatky
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 16.11.2016 / 16.11.2016

Počet návštěv: 1638
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek