Cesta: Titulní stránka > Mládež a sport


 

V příštím školním roce čekají studenty přijímací zkoušky na některé střední školy

škola
V novém školním roce nastoupí do 1. ročníků středních škol na Vysočině o cca 300 – 500 žáků méně než vloni. V důsledku demografického vývoje bude pokles trvat až do roku 2017, kdy se dá předpokládat zvýšení. Proto kraj Vysočina nechá zpracovat studii, která má odpovědět na otázky dopadů demografického vývoje do středních škol zřizovaných krajem. Kraj tuto situaci předvídal a již několik let ji zohledňuje při posuzování oborových změn ve školách a v pravidlech pro přijímací řízení na střední školy.
 

 
 

"V pravidlech pro přijímací řízení v roce 2011 se vracíme k doporučení školám konat přijímací zkoušky na studijní obory. Jedním z důvodů je přispět k vyšší spravedlivosti při přijímání na příslušnou střední školu. Vedle tradiční klasifikace ze základních škol, která je na různých základních školách nejednotná a neporovnatelná, doporučujeme jako dalšího kritéria využívat výsledků přijímací zkoušky," uvedla krajská radní pro oblast školství Marie Kružíková.

 

Stejně jako v minulých letech zůstává v pravidlech zachován princip nenavyšovat počty tříd prvních ročníků ve studijních oborech gymnázií a SOŠ. Zafixován zůstává rovněž maximální počet žáků v některých učebních oborech - kuchař, číšník, cukrář, kadeřnice, mechanik opravář motorových vozidel nebo kosmetička. Naopak žádné omezování příležitostí pro další vzdělávání se netýká studia při zaměstnání. Jak potvrzují předběžné výsledky letošního přijímacího řízení, bude narůstat počet oborů, které školy nebudou moci z důvodu nízkého počtu zájemců otevírat. Na tuto skutečnost budou již při lednovém vyhlašování upozorňovat potencionální uchazeče.

 

Kraj Vysočina, který zřizuje většinu středních škol v kraji (47), si od této zatím minimalistické verze regulace slibuje udržování určité rovnováhy mezi učebními a studijními obory v zájmu zajištění kvalitních služeb obyvatelstvu i kvalifikovaných řemeslníků pro průmysl a stavebnictví a hodlá rovněž přispět k posílení odpovědnosti mladých lidí při výběru své budoucí profese s ohledem na uplatnitelnost na pracovním trhu.

 

Další opatření v budoucím řízení nabídky středního školství na Vysočině je možno očekávat na podzim letošního roku, kdy budou známé výsledky zmíněné studie.

 

  • tisk@kr-vysocina.cz
 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • V příštím školním roce čekají studenty přijímací zkoušky na některé střední školy
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 8.6.2010 / 8.6.2010

Počet návštěv: 7006
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek