Cesta: Titulní stránka > Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu


 

V lesích i na polích Vysočiny se bude sčítat zvěř

zajic
Kolik se v přírodě Vysočiny pohybuje srnčí zvěře, prasat divokých nebo např. zajíců, ukáže připravované sčítání zvěře. V letošním roce připadají termíny na 2. února a 2. března, kdy se do lesů a polí v Kraji Vysočina vydají uživatelé honiteb – myslivci, aby za pomoci přímého pozorování, kontroly stop i dalších znaků výskytu stanovili počet zvěře.
 

 
 

„Letošní zima se sněhem sčítání zvěře přeje. Přítomnost sněhu totiž zvyšuje přesnost pořizovaných statistik. V průběhu zimy a často i v období nepříznivého jara některé druhy zvěře uhynou. Když máme přehled o počtu jednotlivých druhů, myslivci mohou situaci přizpůsobovat intenzitu lovu, aby počty odpovídaly zákonným limitům,“ vysvětluje krajský radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.

Povinnost sčítání definuje zákon o myslivosti a pravidelná kontrola stavů je navíc nutná i pro dobré hospodaření v honitbách. „Změny v počtech zvěře v jednotlivých honitbách v loňském roce budou známé začátkem letošního dubna,“ dodal Martin Hyský.

 

Porovnání nejčastějších druhů lesní zvěře 2017/2018:  srnčí zvěř – 27 759/28 989 ks, prase divoké – 3530/2900 ks, zajíc polní – 24 084/23 448 ks, kachna divoká – 12 523/10 355 ks.

 

Z dostupných statistik Kraj Vysočina je zřejmé, že např. stavy lišek (6,5 tisíce ks) se v posledních sčítáních téměř nemění, stejně jsme na tom na Vysočině s počtem kun (7,5 tisíce ks). Komu se daří? Jednoznačně populaci vrány obecné a bobra obecného.

Trvale vykonává v honitbách Kraje Vysočina právo myslivosti téměř osm tisíc osob.

 

  • Zpracováno z materiálu novin Kraj Vysočina a informací Jiřího Bartoše, odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • V lesích i na polích Vysočiny se bude sčítat zvěř
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 24.1.2019 / 24.1.2019

Počet návštěv: 1704
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu, 20/22, Rue du Commerce, 1000 Brusel Ixelles, Belgie, e-mail: info@vysocina.eu
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek