Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

V letošním roce vyrazilo na Vysočině Do práce na kole téměř 1 400 příznivců pohybu. Kraj motivuje své školy k aktivnímu zapojení do oblíbené kampaně

V letošním roce vyrazilo na Vysočině Do práce na kole téměř 1 400 příznivců pohybu. Kraj motivuje své školy k aktivnímu zapojení do oblíbené kampaně
V Kraji Vysočina se do letošní květnové akce „Do práce na kole“ zapojilo rekordních 1 359 příznivců aktivní mobility, ale i těch, kteří přijali výzvu zapojit se do týmů a zkusit změnit alespoň na měsíc své dopravní návyky. Kraj Vysočina odměnil koloběžkami 5 vylosovaných jednotlivců, kteří překonali ve svých městech pravidelnost 66 %. Současně kraj podpořil zapojení středních škol, které zřizuje a kde má přímo možnost zlepšovat podmínky a vybavení a nabídnout tak zaměstnancům i žákům možnost volby způsobu dopravy. „Nový cyklomobiliář se nyní plánuje na SPŠ a VOŠ Žďár na Sázavou a Gymnáziu a Obchodní akademii v Pelhřimově, stojany na kola, cykloboxy i samoobslužný servisní stojan jsou už od roku 2019 k dispozici na Střední průmyslové škole v Třebíči,“ zmínil krajský radní pro oblast školství, mládeže a sportu Jan Břížďala.
 

 
 

Celorepublikově přilákala kampaň Do práce na kole téměř 25 000 nadšenkyň a nadšenců pro bezmotorový pohyb. Ti se po celý měsíc květen co nejčastěji přepravovali (nejen) z práce a do práce pěšky, na kole i poklusem. Zapojit se mohl prakticky kdokoliv v rámci celého kraje tak, že si vybral nejbližší z účastnických měst: Jihlavu, Žďár nad Sázavou, Třebíč, Havlíčkův Brod nebo Pelhřimov. Pět  hodnotných koloběžek Yedoo od Kraje Vysočina pak podpořilo organizaci kampaně právě v těchto 5 městech. Jihlava se v přepočtu účastníků na počet obyvatel stala nejúspěšnějším krajským městem a nechala za sebou na první pohled cyklistice přívětivější města jako Pardubice, Hradec Králové, České Budějovice nebo Olomouc.

„Ve výzvě Do práce na kole nejde primárně o počty kilometrů, ale o snahu změny pohledu na dopravu ve městech a naše vlastní dopravní návyky. Náš každodenní výběr dopravního prostředku ovlivňuje naši fyzickou a psychickou kondici, proto je z mnoha důvodů přínosné i společensky odpovědné v rámci svých možností volit pravidelně aktivní způsob cest do zaměstnání. Ať už se jedná o kolo nebo chůzi, protože často usedáme do aut zbytečně.,“ hodnotí přínos akce hejtman Vítězslav Schrek a připomíná, že kampaň vhodně doplňuje krajskou dlouhodobou podporu rozvoje infrastruktury pro cyklistiku.

 

Důležitá je v rámci kampaně i snaha o zapojení zaměstnavatelů, kteří vytvářením vhodných podmínek mají nemalý podíl na potenciálu aktivní mobility. U mnoha zaměstnavatelů je dnes už standardem komfortní a bezpečné parkování kol, převlékárny pro cyklisty a různé další benefity. Mnoho zaměstnavatelů to vnímá jako konkurenční výhodu a důležitý aspekt z pohledu mnoha zaměstnanců. Akce Do práce na kole je pak v těchto firmách a institucích navíc považována za příjemný teambuilding. Proto velké firmy jako Bosch Diesel Jihlava, ACO Přibyslav nebo například Nemocnice Jihlava a Třebíč, městské úřady ale i spousta malých firem ze všech oblastí, opět letos podpořily zapojení svých týmů.


„V letošním roce jsme poprvé ocenili také zapojení středních škol. Kraj chce do budoucna ve svých školách zlepšovat i faktické podmínky pro volbu kola jako dopravního prostředku do školy u žáků, učitelů i zaměstnanců. Díky aktivitě zaměstnanců žďárské průmyslovky a Gymnázia a obchodní akademie v Pelhřimově se v těchto školách brzy dočkají vhodného cyklomobiliáře. Z téměř stovky přihlášených pedagogů a ostatních zaměstnanců středních škol jsme ocenili také týmy ze SPŠS Havlíčkův Brod a GOB a SOŠ v Telči, kde se navíc zapojily i první studentské týmy. Podporovat střední školy ve větším zapojení do kampaně chceme i v následujících letech,“ doplnil radní Jan Břížďala.

do práce na kole
do práce na kole
do práce na kole
do práce na kole
 • Více informací Petr Stejskal, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
  Krajský úřad Kraje Vysočina
 • tisk@kr-vysocina.cz 
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 30.6.2022 / 30.6.2022

Počet návštěv: 647
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • Zlatá jeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies