Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Související témata

 
 
 

V jihlavském muzeu se díky stroji času přesunete do minulosti

Výstava Stroj času
Aktuálně Muzeum Vysočiny Jihlava hostí interaktivní výstavu Stroj času. „K vidění jsou funkční repliky, za jejichž pomoci si může každý návštěvník vlastnoručně vyzkoušet dávno staré a zapomenuté činnosti,“ uvedla náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová s tím, že se výstava od ostatních vymyká tím, že exponáty nejsou uložené v žádných vitrínách a je téměř povinností se jich dotýkat a vyzkoušet si je.
 

 
 

Netradiční archeologickou výstavu připravilo jihlavské muzeum pod vedením kurátora Aleše Hocha. „Bez vitrín a pouček, vezmi všechno do ruček! Aneb sekni, bouchni, pohřbi, spleť, nazuj…“, tak zní popisek k aktuální výstavě.


Během vernisáže, která se uskutečnila v závěru března, se přítomní návštěvníci nechali strhnout vystavenými exponáty a s chutí se pustili do jejich prozkoumávání a testování. Zatímco převážně chlapce a pány zaujalo řezání pravěkými kamennými noži a štípanými čepelemi do kožešin i větviček, dále kvintána neboli středověká hra a zároveň výcvikový trenažér pro rytíře, dámské osazenstvo se seskupilo u tkalcovského stavu nebo v improvizované dílně písaře, aby si vyzkoušelo toto specializované řemeslo. Pár odvážlivců se prošlo v historické obuvi po kamenné dlažbě přiléhající chodby, aby zažili pravý pocit středověku. Málokdo odolal tomu, aby si nevyrazil brakteát - mince, které se razily přímo v Jihlavě ve 13. století. Největší ohlas sklidil ruční mlýnek na obilí, který byl doslova v obležení. Přítomní mohli dokonce ochutnat placičku, vytvořenou z mouky umleté na tomto mlýnku. S povidly byla naprosto vynikající.

 

První spokojení návštěvníci odcházeli domů s namletou moukou a vlastnoručně napsanou listinou. Přitom každý může až do 18. června využít jedinečnou možnost alespoň na chvíli se pomocí stroje času přenést do minulosti, na vlastní kůži si vyzkoušet činnosti svých dávných předků a uvědomit si, jak jednoduchý život dnes máme.


  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu, Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz


 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 30.3.2017 / 30.3.2017

Počet návštěv: 7160
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek