Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

V Havlíčkově Brodě se dnes předávaly novinářské ceny

Křepelky
Nadace Český literární fond dnes v Havlíčkově Brodě předávala ocenění za novinářskou a publicistickou práci. Hlavní Novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského získala Kateřina Šafaříková, která se zaměřuje zejména na tematiku Evropské unie, evropského prostoru a širších mezinárodních vztahů. Novinářské křepelky pro mladé novinářské naděje patří Lukáši Senftovi a Lukáši Prchalovi. Čestnou cenu OPUS VITAE za celoživotní působení v českém mediálním a literárním světě obdržel Karel Pacner.
 

 
 

„Je příjemné setkat se s lidmi, kteří se dokáží na dění kolem nás podívat s nadhledem, nejdou jen po povrchu věcí, ale uvažují o světě kolem nás v souvislostech a z různých úhlů pohledu,“ uvedla při slavnostním udílení cen Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.


Novinářskou ceny Karla Havlíčka Borovského spojenou s finanční prémií 50 000 korun uděluje Nadace Český literární fond už dvacátým rokem a od roku 2000 se ceny předávají v Havlíčkově Brodě. Vedle hlavní ceny jsou udělovány také dvě novinářské křepelky mladým perspektivním novinářům do třiatřiceti let. Jednu křepelku opět finančně podpořil symbolickou částkou 3 333 Kč Kraj Vysočina, druhou pak město Havlíčkův Brod. „Jsem velice ráda, že tyto prestižní novinářské ceny se každoročně udělují právě u nás na Vysočině, ve městě, které už svým jménem se hrdě hlásí k odkazu spisovatele a novináře Karla Havlíčka Borovského,“ dodala Jana Fischerová.


Kateřina Šafaříková

Cenu získala za psaní překračující hranice v Evropě a udržující v napětí tuzemský diplomatický sbor.

Vystudovala žurnalistiku a mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovi, poté strávila nějaký čas na novinářské škole v Paříži. Působila jako reportérka v Lidových novinách a v týdeníku Respekt. Zaměřuje se na západní Evropu, Evropskou unii a českou zahraniční politiku. V letech 2004 až 2009 působila jako zpravodajka Lidových novin v Bruselu. Působila také jako šéfeditorka webu ČT24 a poté jako redaktorka serveru Česká pozice.

Lukáš Senft

Cenu získal za schopnost nahlížet na originální témata z netradičních úhlů

Vystudoval FAMU, obor dokumentární tvorba. Kromě publikování článků pro internetový deník Referendum.cz, za které je mu cena Novinářská křepelka pro autora do 33 let navržena, se věnuje režii dokumentárních snímků ve spolupráci s ČT. V současné době studuje na Filosofické fakultě Univerzity Karlovi na katedře filosofie a religionistiky. Zajímá a baví ho sociální problémy, politika, náboženství, současná kultura.

Je jedním z tvůrců Filmu jako Brno, v němž studenti dokumentární tvorby společně se svým pedagogem Vítem Klusákem nabídli pohled na prvomájovou blokádu neonacistického pochodu v Brně. Film byl nominován na nejlepší český dokumentární film roku 2011 na MFDF v Jihlavě a promítán mj. na festivalu Jeden svět.

Lukáš Prchal

Cenu získal za investigativní objevy a zasvěcené nadšení, s nímž se autor do nich pouští.

Vystudoval literaturu a publicistiku, pracoval jako externí spolupracovník pro Český rozhlas na rádiu Wave. Do redakce Aktuálně.cz přišel na jaře 2015 jako elév. Redaktorem domácího oddělení je od začátku roku 2016. Věnuje se aktuálnímu dění a tématům souvisejícím s pražskou politikou, trestnou činností a bezpečnostními sbory. Napsal knihy Den v nedohlednu a S pavoukem na skle.

Karel Pacner

Cenu získal za novinářskou vitalitu a obdivuhodnou vytrvalost.

Hned po absolvování Vysoké školy ekonomické v Praze nastoupil v létě 1959 do redakce deníku Mladá fronta jako redaktor pro popularizaci vědy. Po čase zde vedl sobotní přílohu. Později začal psát knihy o kosmonautice a vesmíru, po roce 1989 i o nejnovějších dějinách a špionáži. V listopadu 1989 byl jedním ze tří zástupců šéfredaktora Mladé Fronty, kteří řídili chod redakce, než byl zvolen nový šéfredaktor. Pracoval i v MF DNES, na kterou se na podzim 1990 přetransformovala MF. Na jaře 2001 odešel do penze. I nadále spolupracuje s MF DNES a s některými dalšími časopisy, rozhlasem a televizí. Je členem Klubu autorů literatury faktu (KALF) a Obce spisovatelů. Jako autor je podepsán už pod 53 knižními tituly.


Foto: Lukáš Senft s gratulující  náměstkyní hejtmana Kraje Vysočina Janou Fischerovou

Lukáš Senft

 • tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 18.5.2017 / 18.5.2017

Počet návštěv: 4845
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies