Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21 > Tiskové zprávy


 

V Havlíčkově Brodě odstartovaly bramborářské dny

V Havlíčkově Brodě odstartovaly bramborářské dny
Do Havlíčkova Brodu se dnes sjeli odborníci na brambory z Česka i zahraničí. Český bramborářský svaz ve spolupráci s Agrární komorou České republiky a Výzkumným ústavem bramborářským Havlíčkův Brod tu uspořádal už 27. ročník Bramborářských dnů. Dopolední program za účasti hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka byl tradičně věnován odbornému semináři a prezentaci firem, sobota bude na Havlíčkově náměstí patřit ochutnávkám pro veřejnosti a prodejní výstavě.
 

 
 

Podle slov Miloslava Chlana, předsedy Českého bramborářského svazu, bude letošní sklizeň brambor v Česku přibližně 617 tisíc tun, což je o 12 % méně než v roce 2016. „V Kraji Vysočina jsou kromě okresu Třebíč velmi dobré výnosy. Ostatní kraje byly podstatně více poškozeny suchem a ztráty v produkci zde budou výrazné,“ uvedl Miloslav Chlan a náměstek ministra zemědělství Jiří Šír ho doplnil: „Ministerstvo zemědělství nyní připravuje zásady, podle kterých budou pěstitelům kompenzovány škody. Na pomoc budou vyčleněny dvě miliardy korun, přesto tato částka určitě nepokryje všechny žádosti.“ Farmářská cena brambor v nadcházejícím období by se měla pohybovat na úrovni 4 Kč/kg, u prodeje ze dvora se předpokládá cena vyšší, tedy 6 – 8 Kč/kg.


K podpoře a propagaci zemědělského sektoru v regionu se dlouhodobě hlásí také Kraj Vysočina. Krajský radní Martin Hyský na semináři zmínil některé z těchto aktivit, jako jsou například popularizace středoškolských zemědělských oborů, pořádání exkurzí pro žáky základních škol v zemědělských podnicích, aktivní role při jednáních o ochranných pásmech v okolí vodní nádrže Švihov nebo hledání účinných řešení při boji se suchem.


V letošním roce se rozjela kampaň Českého bramborářského svazu za podpory ministerstva zemědělství s názvem Brambory zdravá zelenina, která má oslovit spotřebitele a přesvědčit je, že tuzemské brambory mají srovnatelnou nebo i vyšší kvalitu než dovážené. I přesto se v loňském roce dovezlo více než 200 tisíc tun této plodiny oproti 44 tisícům vyvezených tun brambor. „V současné době je v České republice registrováno 131 odrůd brambor, v evropském měřítku se pak jedná asi o 1 500 registrovaných odrůd,“ upřesnil Václav Čermák z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, pracoviště Lípa. 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • V Havlíčkově Brodě odstartovaly bramborářské dny
 

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 13.10.2017 / 13.10.2017

Počet návštěv: 2769
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek