Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

V dolnorakouské Kremži se uskutečnil další workshop projektu EDUBIM II. Vysočina vyzkoušela moderní postupy při rekonstrukci průtahu Opatova

V dolnorakouské Kremži se uskutečnil další workshop projektu EDUBIM II. Vysočina vyzkoušela moderní postupy při rekonstrukci průtahu Opatova
V pátek 22. 10. 2021 se v dolnorakouském Krems an der Donau konal 3. workshop projektu EDUBIM II, jehož hlavním cílem je plnohodnotně využít společné datové prostředí (CDE – Common Data Environment) v kombinaci s elektronickým stavebním deníkem. Projektovými partnery jsou Kraj Vysočina, Krajská správa a údržba silnic Vysočiny a Dolní Rakousko.
 

 
 

V průběhu workshopu byly prezentovány zkušenosti při používání moderních přístupů na příkladu rekonstrukce silnice III/4026 v průtahu Opatova na Třebíčsku. Pro projekt byl vytvořen informační model stavby, který je dalším výrazným prvkem při využití metody BIM v oblasti silničního hospodářství. Ze strany Dolního Rakouska byl představen informační model týkající se snímkování staveb pomocí dronů, vyhodnocování rozsahu skutečně provedených stavebních prací pomocí SW (automatického snímkování) a provedení porovnání naměřených dat s „ruční“ kontrolou. 

Přeshraniční spolupráce Kraje Vysočina a Dolního Rakouska je předpokladem, který společně vede k překonání úskalí při implementaci metody BIM – Building Information Management – přeloženo do češtiny jako správa informací o stavbě. Ta zahrnuje veškeré fáze stavby, od fáze investičního záměru, přes projekční přípravu, výstavbu, samotné užívání stavby, případné změny dokončené budovy až po fázi demolice budovy. Stěžejní částí metody BIM je informační model stavby. Nejedná se však pouze o digitální model stavby ve 3D. Informační model stavby dále zahrnuje veškeré dokumenty ke stavbě v elektronické podobě, interní i externí procesy s účastníky projektu a v neposlední řadě i veškerou komunikaci. Celý informační model stavby se nachází ve společném datovém prostředí (CDE).


„Ověřili jsme si i díky hostům z Itálie, že kroky, které děláme v ČR a Rakousku, jsou vedeny správným směrem. Tím je pro investory nejenom zvládnout zákonnou povinnost, ale především efektivně digitalizovat celý proces. Vyhodnocení funkčnosti jednotlivých kroků této metody a přenos znalostí je pro všechny zapojené projektové partnery velkým přínosem v plánování dalších investic,“ zdůraznil Miroslav Houška, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky, dopravy a silničního hospodářství.

 

Projekt EDUBIM II z 85 % je spolufinancován z prostředků Fondu malých projektů, který je součástí operačního programu Interreg V-A Rakousko – Česká republika 2014–2020.

interreg

eu

bim

bim

bim

bim


 • Radek Handa a Radek Žižka, odbor dopravy a silničního hospodářství
  Krajský úřad Kraje Vysočina
 • tisk@kr-vysocina.cz 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 25.10.2021 / 25.10.2021

Počet návštěv: 558
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek