Cesta: Titulní stránka > Počin roku


 

V Bruselu se konal 16. ročník Evropského týdne regionů a měst

V Bruselu se konal 16. ročník Evropského týdne regionů a měst
V uplynulém týdnu se v hlavním centru evropské politiky, v Bruselu, uskutečnil už 16. ročník Evropského týdne regionů a měst. Akce má podobu velké konference sestávající se z dílčích seminářů, debat a pracovních setkání, při kterých přibližně 6 tisíc účastníků z řad politiků, pracovníků evropských institucí, reprezentantů regionů a měst, výzkumných a vzdělávacích institucí i byznysu sdílí zkušenosti z uplatňování regionální politiky a spolupráce na regionální úrovni. Konferenci každoročně zaštiťuje Evropský výbor regionů a Generální ředitelství pro regionální a urbánní politiku Evropské komise.
 

 
 

Kraj Vysočina se na letošním ročníku Evropského týdne představil na workshopu na téma koheze a meziregionální spolupráce, který se konal v prostorách zastoupení Saska-Anhaltska a kromě těchto dvou regionů se připojily Wales, francouzský Centre-Val de Loire, španělská Valencia, polské Mazovsko a nizozemský Achterhoek. Vysočina v Bruselu představila aktivity svého letošního předsednictví v meziregionální spolupráci v rámci Evropského regionu Dunaj-Vltava. „V rámci předsednictví Evropského regionu Dunaj-Vltava jsme se zaměřili na komunitní rozvoj obcí a aktivity v mezigeneračním soužití, které mají za cíl omezit vylidňování venkova a zvýšit kvalitu života jeho obyvatel. V našich aktivitách jsme se inspirovali z dlouhodobé spolupráce s Dolním Rakouskem v oblasti MA21, ve které oba regiony dosahují vynikajících výsledků. Tento koncept je postaven na aktivním zapojení obyvatel do aktivit veřejné správy,“ uvedl Pavel Pacal, náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje a územního plánování.

 

Zajímavé byly také prezentace dobré praxe z ostatních regionů. Zatímco ve Francii řeší přechod průmyslu na nová odvětví, zejména v oblasti farmaceutického průmyslu, a s tím spojenou rekvalifikaci, ve Walesu se zaměřují na výzkum v oblasti zdraví, energetické soběstačnosti a biologie. K tomu jim slouží nový návrh programů Inovativní Wales a Věda pro Wales, které zahrnují nové zdroje finanční podpory po odchodu z EU (Brexitu). V Mazovském vojvodství v Polsku řeší jak správně investovat prostředky EU fondů, kdy v případě sledování pouhé efektivity jejich spotřeby dochází ke zvyšování disparit mezi méně a více rozvinutými územími v blízkosti hlavního města. V regionu Sasko-Anhaltsko vidí budoucnost v propojení malých řešení v oblasti sociálního podnikání a vzájemnou výměnou znalostí chtějí dosáhnout větší soběstačnosti. V regionu Valencia ve Španělsku již delší dobu bojují s nezaměstnaností mladých. Založili Národní registr mládeže, který zaregistrovaným mladým poskytuje finanční pobídky pro rekvalifikaci a zaměstnanost. V regionu Achterhoek v Nizozemí bojují proti odlivu talentované mládeže propojením kulturních akcí v oblasti kreativního průmyslu s veletrhy talentů – tzv. De Talententuin. Studenti mají mnoho možností jak uplatnit svůj talent prostřednictvím vedení tzv. ambasadorů a inovativní hub jim poskytuje zázemí pro realizaci vlastních inovativních projektů. Osvědčily se zde i další podpůrné aktivity jako např. studentský program ředitelem firmy na jeden den, apod.


Zatímco kohézní politika v posledním programovacím období představovala 1/3 rozpočtovaných prostředků EU, po roce 2020 bude nutné hledat podporu v užším okruhu témat, ke kterým patří například inovační politika, věda výzkum nebo řešení sociálních problémů v okrajových územích. Sníží se celkový objem prostředků, které byly do společného rozpočtu vkládány ze strany Velké Británie. Zvýší se objem prostředků pro financování inovací v rámci komunitárních programů, ale také šance najít podporu pro problémy ve větším území, které propojuje více regionů z více zemí.

 

 

  • Jan Skála, odbor sekretariátu hejtmana
  • Petr Holý, odbor regionálního rozvoje
  • tisk@kr-vysocina.cz
 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • V Bruselu se konal 16. ročník Evropského týdne regionů a měst
 

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 18.10.2018 / 18.10.2018

Počet návštěv: 2208
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek